Wspomnienia dla potomnych

konkurs czerń i biel

W odróżnieniu od lekkich wakacyjnych lektur, jakie pojawiały się w ostatnim czasie na portalu, tym razem książka refleksyjna – o poważnej tematyce, która pobudza do myślenia i sprawia, że popadamy w refleksję nad przeszłością. Kto ma ochotę zagłębić się w lekturę pt.: „Czerna biel. Wspomnienia” Mariana A. Noconia? Zachęcamy do zapoznania się z kolejnym pytaniem konkursowym. 

Marian A. Nocoń spisał wspomnienia z życia Ireny Federowicz – dziś już niezwykle dojrzałej i doświadczonej przez los kobiety. Początkowo książka miała roztoczyć przed czytelnikami tylko i wyłącznie wspomnienia bohaterki z okresu II Wojny Światowej, zwłaszcza te dotyczące traumatycznych przeżyć, których doświadczyła podczas powstania warszawskiego. Wydarzenia te były tak dramatyczne, że Irena Federowicz zdecydowała się o nich mówić dopiero po upływie kilkudziesięciu lat – wtedy, gdy upłynęło wystarczająco dużo czasu, aby blizny się zagoiły. Jednak książka przedstawia fragmenty życia bohaterki w znacznie szerszym zakresie, bowiem tak oto otwierając Czerń i biel. Wspomnienia poznajemy panią Irenę jako małą dziewczynkę, a rozstajemy się z jej historią już w czasach współczesnych. Więcej na tej pozycji znajdziecie w naszej recenzji, która zapewne dogłębniej otworzy przed Wami świat głównej bohaterki i sprawi, że będziecie bardziej świadomi jej niezwykłej historii. Konkurs, który tym razem przygotowałyśmy należy do jednych z trudniejszych potyczek, bo dotyka trudnego, a zarazem ważnego tematu jakim jest bagaż doświadczeń – spisany w postaci wspomnienia, które ma zostać przekazane jako testament przyszłym pokoleniom. Czy jesteście gotowi na kolejne wyzwanie? Pytanie konkursowe brzmi następująco:

Jakie wspomnienie chciałabyś zapisać i przekazać następnym pokoleniom?

Odpowiedzi należy udzielać w komentarzu pod postem konkursowym na Facebooku. Czekamy na nie od 9 do 23 sierpnia 2016 roku i jak zwykle zachęcamy do rywalizacji. Nagrody, które powędrują do szczęśliwych zwycięzców to niezapomniana opowieść o życiu Ireny Federowicz, których fundatorem jest Wydawnictwo Szara Godzina. W konkursie do wygrania:

3 x książka ”Czarna biel. Wspomnienia”  Mariana A. Noconia

Regulamin konkursu znajdziecie TUTAJ

logoszara

Kulturantki_Szara_Godzina_Czern_i_biel_wspomnienia