Dzieci czasem się nudzą, zwłaszcza w jesienną i ponurą pogodę. Jak się okazuje, zwierzęta też mogą się nudzić. A już na pewno bohaterka najnowszej książki Alexandra Steffensmeiera. „Krowa Matylda się nudzi” to książeczka, która fenomenalnie odzwierciedla frustrację dzieciaków, kiedy nie mają co robić.

Matylda jest wybitnie pomysłową krową. W każdej książce ma dość nietypowe przygody. Bardzo ciekawe jest też tło każdej strony, bo jeśli przyjrzeć się ilustracjom dokładnie, to okazuje się, że zawierają mnóstwo humorystycznych elementów.

Kiedy pogoda zawodzi…

Krowa Matylda uwielbia puszczać latawce, a kiedy rozpoczyna się książka, to ma razem z gospodynią i listonoszem przetestować swój nowy latawiec. Niestety, kiedy gospodyni przychodzi do niej rano, jest przemoczona, a to oznacza jedno – puszczania latawców nie będzie. Każdy w gospodarstwie próbuje przetrwać deszczową pogodę i zaszywa się w jakimś kącie, ale Matylda zdecydowanie nie potrafi znaleźć sobie zajęcie. Aż w końcu wpada na nowe kreatywne pomysły…

Matylda nudzi się jak dziecko!

Do prawidłowego rozwoju dziecka nuda jest potrzebna. Musi się czasem ponudzić, żeby uczyć się organizowania swojego czasu. Na pewno każdy z rodziców kilkulatków wie, co znaczy maruda, której się nudzi. Tak samo znajomy jest żal, że jakieś plany z różnych względów nie wypaliły. Myślę, że „Krowa Matylda się nudzi” to nie tylko ciekawa lektura. Można dziecku pokazać pewne zachowania na przykładzie bohaterki książeczki i o tym porozmawiać. A ponieważ wszystko jest pokazane w humorystyczny sposób, rozmowa wcale nie będzie bardzo poważna, choć można poruszyć ważne kwestie.

„- Ale ty, Matyldo, na pewno wiesz, jak się sobą zająć.

Oczywiście, że Matylda potrafi się sobą zająć. Ale gra w gumę jest fajna tylko w połowie, jeśli nie ma się towarzystwa. A jej puzzle mają o wiele za dużo zielonych elementów. Płytę z bajkami Matylda zna już prawie na pamięć. I książkę z obrazkami – też. Matylda po prostu okropnie się nudzi”.


Za książkę do recenzji dziękujemy: