Dzisiaj mam dla najmłodszych (i nie tylko) coś wyjątkowego. Odkąd pierwszy raz książka z serii o krowie Matyldzie trafiła do naszej biblioteczki, często po nią sięgamy. Niedawno premierę miał najnowszy tytuł, a że nawiązuje do świąt i prezentów, nadchodzący czas jest doskonały do tego, aby się zagłębić w lekturę. Przedstawiam książkę „Krowa Matylda i śnieg” Alexandra Steffensmeiera.

Tytułem wstępu. Krowa Matylda mieszka w gospodarstwie razem z innymi zwierzętami: świniami, kozą, kurami, psem. Jednak nie jest zwykłą krową, a… krową pocztową. Tego, jak do tego doszło dowiecie się z jednej z wcześniejszych książek o jej przygodach, ponieważ tematem przewodnim najnowszej jest śnieg i zbliżająca się wigilia.

Śnieg na drodze do domu

Wigilia to czas wzmożonej pracy dla wszystkich, także dla Matyldy, która wraz z listonoszem ma do rozniesienia wyjątkowo dużo paczek. Kiedy w końcu rozniesione są wszystkie, krowa może spokojnie wrócić do gospodarstwa. Niestety, śnieg dość mocno pada i Matylda nie widzi ścieżki. Obawia się, że świąteczną noc będzie musiała spędzić poza domem. Oczywiście podczas swojej nocnej wyprawy, krowa ma zaskakujące przygody. Czy zdoła dotrzeć do gospodarstwa i rozdać przyjaciołom prezenty od listonosza?

„To już wszystko. Skończyłem! – mówi zmęczony listonosz. Matylda ze zdziwieniem spogląda na paczki, które nadal leżą w jej torbie.

– Zabierz je ze sobą. To prezenty dla ciebie i twoich przyjaciół z gospodarstwa – oznajmia listonosz, kołysząc się na nartach.

– Wracaj bezpiecznie. Może wpadnę do was dziś wieczorem na kubek grzanego wina.

Szusując do domu, listonosz z dumą myśli o prezentach, które przekazał Matyldzie”.

Krowa Matylda – dla dzieci, czy rodziców?

Książki z krową Matyldą nie są grube, ale tak zabawne, że stają się jednymi z ulubionych tytułów, także dla rodziców… Zabawna treść, a jeszcze bardziej zabawne ilustracje, sprawiają, że humor od razu się poprawia. Bardzo wiele dzieje się w tle, poza główną fabułą. Jest mnóstwo maleńkich szczegółów, dlatego przy każdym otwarciu książki można znaleźć zabawne ciekawostki. Najwięcej dzieje się z udziałem kur, które odgrywają znaczącą rolę w poprawie nastroju. Ze swojej strony gorąco polecam całą serię młodszym i starszym (i duuuużo starszym) dzieciom. Załączam też kilka zdjęć, które powinny okazać się dodatkową zachętą.


Za książkę do recenzji dziękujemy: