20 godzin muzyki, 17 podmiotów wykonawczych, od orkiestry po solistów, 5 wieczorów i 4 sceny – warto być w Gdańsku między 13 a 30 sierpnia 2017. W programie festiwalu SOLIDARITY OF ARTS również – projekcje filmowe i spotkania z twórcami, sztuki wizualne, wystawy, warsztaty, strefa dzieci i wiele innych atrakcji.

Usłyszeć będzie można dub techno, muzykę elektroniczną, jazz, klasyczne formy orkiestrowe, a także fortepianową kameralistykę. Wśród wykonawców są uznane nazwiska, ale i artyści, którzy dotąd nie zaprezentowali się szerokiej polskiej publiczności lub gdański występ będzie dla nich pierwszym koncertem w Polsce. Zagrają m.in. Jóhann Jóhannsson, Echo Collective z reinterpretacją płyty Amnesiac (Radiohead), Forest Swords, Penguin Cafe, Kaitlyn Aurelia Smith. Powstał także projekt specjalny – Jacaszek/Wesołowski.

Festiwal otworzą i zamkną dwie realizacje filharmoniczne. Na finał 70 instrumentalistów, 60 dorosłych chórzystów i chór dziecięcy, 7 solistów wykona operę Ludwiga van Beethovena FIDELIO. Zagra Expat Philharmonic Orchestra – orkiestra migrantów i uchodźców z krajów ogarniętych konfliktami – w twórczym duecie z polskimi muzykami i wybitnymi solistami z całego świata. Za pulpitem dyrygenckim – Julien Salemkour.

W bloku filmowym prezentowane będą filmy z nurtu kina moralnego niepokoju, fabuły i dokumenty. Zaplanowano również instalacje audio i wideo (Lucyna Kolendo i Kamila Chomicz), wielkoformatowe projekcje (Robert Sochacki), wystawa PAPIER (ze zbiorów ECS) i instalacja artystyczna (Paper Heroes).

W ramach festiwalu będzie można również wybrać się na spacery po stoczni i wystawie stałej ECS z uczestnikami i świadkami wydarzeń z Sierpnia ’80. Przygotowano też warsztaty dla rodzin i wiele innych propozycji.

Przypomnijmy, że pierwsza edycja SOLIDARITY OF ARTS odbyła się w sierpniu 2009 roku, kontynuując cykl koncertów Przestrzeń Wolności, organizowanych w Stoczni Gdańskiej (2005–2009). Wśród wykonawców były już takie gwiazdy, jak m.in.: Bobby McFerrin, Urszula Dudziak, Esperanza Spalding, Marcus Miller, Leszek Możdżer czy Jimek.

W sierpniu 2017 roku festiwal wraca do korzeni, znów goszcząc na terenach postoczniowych. Centrum festiwalowe będzie się znajdować w Europejskim Centrum Solidarności.

– SofA to interdyscyplinarny festiwal artystyczny szukający przez sztukę aktualnych odniesień do idei solidarności, która wybuchła w Gdańsku w sierpniu 1980 roku – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS, współorganizator imprezy. – Nowością jest to, że co roku impreza dedykowana będzie innemu wymiarowi solidarności, w 2017 roku jest to POKÓJ.

Tradycją poprzednich lat wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny. Oferta koncertów biletowanych przewiduje zakup np. karnetów w promocyjnej cenie. Bilety są w sprzedaży od 1 lipca: EVETIM.PL, system online ECS + kasy biletowe ECS, pl. Solidarności 1 w Gdańsku (7 dni w tygodniu, godz. 10.00–19.30).

Organizatorami festiwalu SOLIDARITY OF ARTS są miasto Gdańsk i Europejskie Centrum Solidarności.

Więcej informacji na stronie Festiwalu i FB.