opowiesci-bielsze-niz-snieg-b-iext30546631Przychodzi taki moment, kiedy wracam myślami gdzieś daleko: do miejsc, wydarzeń, osób. Z wiekiem dajemy się ponieść sentymentom, które niekiedy wywołują u nas bolesne łzy, lekki uśmiech czy nieposkromioną tęsknotę. Sprzyja temu panująca aura za oknem, doświadczenie życiowe, ukształtowanie świadomości czy chociażby strach przed tym co będzie kiedyś. To co było, wydaje się tylko „nasze” i właśnie dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami tym, co dla polskich artystów do tej pory kojarzy się z najpiękniejszymi latami. „Opowieści bielsze niż śnieg”, to książka z duszą, na którą składają się rodzinne historie najbardziej znanych i lubianych ikon polskiej sceny artystycznej. Znajdziecie w niej wachlarz emocji; zarówno humor jak i smutek, szczęście i gniew. Co więcej, nie zabraknie prywatnych fotografii, skrywanych w rodzinnych albumach, czy chociażby sporej dawki ulubionych, świątecznych anegdot. Jest jednak jedno, co łączy te wszystkie opowieści – klimat Świąt Bożego Narodzenia. Magiczny, niezapomniany i zawsze długo wyczekiwany nie tylko przez dzieci, ale także i dorosłych. Zapraszam Was zatem w świąteczną podróż, pełną zapachów pieczonych ciast, ubranej choinki, radości przy odwiedzinach Świętego Mikołaja i rozpakowywania prezentów.

Autorka „Opowieści bielszych niż śnieg” – Ewy Gil-Kołakowskiej, to ciekawe doświadczenie czytelnicze. Dziennikarka ta od lat specjalizuje się w wywiadach z ludźmi kultury i sztuki. Niektóre z rozmów publikowała na łamach Magazynu Tygodniowego, Przeglądu, Angory oraz XL. Rozmowy przeprowadzała z Czesławem Niemenem, Agnieszką Osiecką czy Zbigniewem Zapasiewiczem. Swoją współpracę podjęła również z Gazetą Wyborczą, Tygodnikiem Wprost. Co więcej Ewa Gil-Kołakowska znana jest również z reportaży oraz krytyki filmowej i teatralnej. Jej główne zainteresowania to literatura, sztuka, muzyka, teatr. Stara się swoje pasje przelewać na papier jako autorka scenariuszy, realizatorka teledysków oraz satyryk. „Opowieści bielsze niż śnieg” to przede wszystkim zbiór wypowiedzi ludzi, których szanuje i wciąż podziwia.

Kiedy byłem małym dzieckiem, wszystko było dla mnie nadzwyczajne i jednocześnie bardzo proste. Wierzyłem bezkrytycznie, że pan Jezus urodził się gdzieś między Nowym Targiem, a Zakopanem. To było oczywiste! Nie za bardzo tylko było wiadomo, skąd wziął się tam osioł i wielbłąd? Ale na to pytanie nie znali odpowiedzi nawet najstarsi Górale!”

-A. Grabowski

Nigdy nie myślałam, że przyjdzie mi przeczytać książkę, która wzbudzi we mnie tyle przyjemnych wspomnień. Na jej stronach odnajdziecie cząstkę swoich przeżyć, część chwil, które na pewno przydarzyły się również i Wam. Siedemnaście wzruszających historii, to prywatny skrawek z życia gwiazd, o których nawet nie mieliście najmniejszego pojęcia. Zapewne chcielibyście wiedzieć jak swoje dzieciństwo i okres świąteczny wspomina Artur Andrus? Co lubił, czy wierzył w Świętego z długą brodą i wyczekiwał pierwszej gwiazdki? A może wolelibyście wiedzieć jak wyglądała jego nauka, szkoła, pierwsze występy? W książce odnajdziecie sporo ciekawostek, których nie da się wynieść z innych źródeł, a spora dawka prywatnych zdjęć dziennikarza sprawi, że przypomnicie sobie o latach dzieciństwa, które gdzieś tam daleko skrywacie w sercach. Co najbardziej kocha Maria Czubaszek i jaka była jej pierwsza miłość? Co tak naprawdę pamięta z Bożego Narodzenia i z czym ono się jej kojarzy? Jeśli macie ochotę sprawdzić, jak wyglądała w okresie młodości – zdjęcia znajdują się również w książce. Jakie przemyślenia ma Andrzej Grabowski i co wprowadza go zawsze we wzruszenie? Czy kolędowanie to u niego tradycja?

Już nie pamiętam, jakie były i jak smakowały wigilijne potrawy, ale w Boże Narodzenie wszystko przecież dobrze smakuje. Tamtego wieczoru dostałam pierwsze w życiu prezenty. To był chyba najszczęśliwszy dzień i wieczór w całym moim dotychczasowym życiu. Czułam, jakbym miała własną rodzinę i najprawdziwszy dom. Wtedy też, kiedy już leżałyśmy z mamą w łóżku, dowiedziałam się, że Żydzi nie świętują Bożego Narodzenia, że my mamy inne święta.”

-R. Ligocka

Dlaczego dla Konrada Imieli każde Święta to nowa szansa? Jak wyglądały jego studia i czego tak naprawdę życzy czytelnikom na zimowy czas? Jeżeli jesteście ciekawi jak wyglądał w okresie młodości – znajdziecie jego fotografię w książce. Poznajcie także przepis na radosną Wigilię Edyty Jungowskiej oraz Romy Ligockiej, które w pewnych momentach zaskakują swoją prostotą i smakiem. Maciek Maleńczuk z kolei opowie Wam o przykrych wspomnieniach z dzieciństwa, niespełnieniu, braku szczęścia i skrywanych tajemnicach. Jak wspomina dzieciństwo Janina Ochojska, dlaczego była daleko od domu i wciąż tęskniła właśnie najbardziej w tedy, gdy zbliżały się Święta? Czy ma jakąś receptę na szczęście? W „Opowieściach bielszych niż śnieg” odnajdziecie także historie rodzinne Mateusza Pospieszalskiego, Elżbiety Romanowskiej, Izabeli Trojanowskiej czy chociażby Magdaleny Umer. Nie zabraknie także sporej dawki wspomnień Krystiana Wieczorkowskiego, Grażyny Wolszczak, Zbigniewa Zamachowskiego oraz Katarzyny Żak i Marka Siudyma.

Artyście, żeby mógł tworzyć, bardziej potrzebny jest Lucyfer, niż Bóg… bo jemu potrzebne są wątpliwości, a nie wiara. No, może jeszcze niekiedy przydaje się jakiś joint lub flaszka… Ja wciąż popełniam błędy i miewam wątpliwości – jako artysta, czuje się wręcz zobligowany do tego! Nigdy więc nie powiem, że nie ma diabła. Swojego noszę w sobie, ale to temat rzeka… Zupełnie inna historia.”

-M. Maleńczuk

Jeżeli dotąd nie znaleźliście sposobu na spędzenie wolnego wieczoru – z ręką na sercu polecam lekturę „Opowieści bielszych niż śnieg”. Nie ma to jak powrót do przeszłości, do tych niezapomnianych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, kiedy wszystko wydawało się tak proste, szczere, wzruszające. Odkryjecie wewnątrz niej dziecinne tajemnice, chwile pełne szczęścia, łez, ale także i smutku.

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy:

bellona logo do prezentacji