big_978-83-7785-958-2Zapraszam Was dzisiaj do przeczytania powieści pełnej ciepła i nostalgii, która opisuje życie wrażliwej nastolatki Miri. Dziewczynka wkracza w wiek dorastania przeżywając tragedię, która dotyka nie tylko jej serce, ale także serca setki innych, przypadkowych ludzi. Katastrofa jednego z samolotów na zawsze odmienia ich życie, które pod wpływem traumatycznych wydarzeń – nie jest tak łatwo ułożyć. Chcecie dowiedzieć się dlaczego sięgnęłam po Koleje losu ? Zapraszam do przeczytania recenzji. 

Kilka słów o autorce – Judy Blume należy do grona amerykańskich twórców literatury, którzy niewątpliwie zasługują na uznanie, ale nie tylko ze względu na sympatię czytelników, ale także i dorobek artystyczny. Do tej pory ukazały się jej największe dzieła t.j.: Are You There God?, It’s Me, Margaret, Forever i Wakacyjne siostry. Jej książki przetłumaczono na trzydzieści dwa języki, a w 2004 roku zwieńczeniem dorobku było przyznanie autorce przez National Book Foundation – medalu za wybitny wkład w literaturę. Jak sama twierdzi, swoje powieści pisze dla wszystkich – zarówno dla najmłodszych, jak i tych w kwiecie wieku. Koleje losu to powieść, która opowiada o autentycznych wydarzeniach rozgrywających się w latach pięćdziesiątych XX wieku. Przedstawia nam historię Miri Ammerman, której wiek dorastania rozgrywa się na tle dramatycznych wydarzeń w Elizabeth, w stanie New Jersey. 

Miri w 1987 roku przyjeżdża do rodzinnych stron po to, aby  uporać się z przeszłością i wziąć udział w uroczystości upamiętniającej dramatyczną katastrofę samolotu, która na zawsze odmieniła jej życie. Trzydzieści pięć lat wstecz, Miri była szczęśliwą nastolatką, przed którą świat stał otworem, a górowały w nim miłość i przyjaźń. Nieoczekiwanie na rodzinne miasto spada samolot, który zarówno w głównej bohaterce jak i w innych mieszkańcach budzi od dawna zapomniany strach oraz niepokój. Losy przypadkowych ludzi nagle zaczynają się splatać, a postrzeganie podróży samolotem jako czegoś nowego w latach pięćdziesiątych – stworzyło zarówno możliwości jak i bariery nie do pokonania. Czy strach z młodości Miri, wreszcie uda się pokonać?

Judy Blume umieszcza czytelnika w konkretnym miejscu i czasie, malując obrazy ludzkich historii, które pod wpływem wydarzeń – ulegają dramatycznej zmianie. Autorka w powieści ujmuje tym, że ukazuje jak ważne są w życiu inni ludzie oraz to, że czas jest bardzo cenny. Książka opisuje młodzieńcze miłości jak i te dojrzałe, pokazuje szalone przyjaźnie jak i liczne kontrowersje. Dzięki licznym losom opisanym w powieści, da się dostrzec to jak ich koleje mogą być zmienne i właśnie dlatego warto sięgnąć po tą propozycję. 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy:

logo_zysk_krzywe80011