Lubicie mity? Mamy dla Was coś, co przekona nawet tych, którzy nie są ich fanami. Zobaczcie „Atlas mitów” Thiago de Moraesa.

Bogowie, herosi, ich wrogowie, potwory, fantastyczne stworzenia. Mitologia to bogactwo niesamowitych opowieści. A jeśli przedstawiona jest w formie niezwykłych map, wówczas każdy, nawet najbardziej oporny na historię młody człowiek, nie tylko ją zrozumie, ale będzie z niej czerpał satysfakcję i przyjemność.

„Atlas mitów” to nie jedna, a aż dwanaście mitologii przedstawionych w bardzo ciekawej formie. Znajdziecie tu informacje o mitologii egipskiej, japońskiej, nordyckiej, azteckiej, polinezyjskiej, słowiańskiej, greckiej, irlandzkiej, rdzennych Amerykanów, hinduistycznej, plemienia Janomamów i ludu Joruba. Jak widać, znajdziecie tu nie tylko te popularne, znane wszystkim mitologie, ale również te mało popularne.

Każda z mitologii wykształciła własne poglądy na temat stworzenia świata, ludzi i zwierząt. To właśnie te poglądy są bazą dla dwunastu map umieszczonych w tej książce. Każda mitologia opatrzona jest wstępem, czyli wprowadzeniem do danej kultury. Jest to garść informacji na temat wierzeń i mitów danej kultury oraz objaśnienie spostrzegania świata przez jej lud.

Następnie znajdziecie mapę ilustrującą wizję świata wg danej kultury oraz historię jego stworzenia. Na tych mapach znajdziecie również bogów, bohaterów czy potwory, którzy według danego ludu zamieszkiwali ich kraj.

Kolejnym punktem są opowieści zawierające odtworzone mity i legendy. Oprócz nich na tych stronach znajdziecie wiele ciekawostek związanych z daną mitologią, mogą to być krótkie opowieści lub po prostu krótko opisane fakty. Znajdziecie tam również listę postaci przedstawionych na mapach.

Ostatnią stroną jest spis stworzeń i artefaktów oraz wielu fascynujących informacji na ich temat. Znajdą się tam również najbardziej przerażające potwory z danej mitologii.

Jednak to nie koniec. W związku z tym, że wiele imion pojawiających się w książce jest bardzo skomplikowanych, na samym końcu zostały umieszczone wskazówki, jak należy wymawiać niektóre egzotyczne imiona pojawiające się w treści mitów i legend. Dotyczą one mitologii azteckiej, irlandzkiej, japońskiej i indiańskiej.

Ogromnym plusem tej książki jest jej duży format, dzięki czemu wszystko jest bardzo czytelne. Niezwykłe ilustracje przepięknie ilustrują te opowieści. Będzie to także znakomity prezent na każdą okazję.


Za egzemplarz do recenzji dziękujemy wydawnictwu