Historia Orderu Uśmiechu sięga 1968 roku, kiedy to w redakcji „Kuriera Polskiego” zrodził się pomysł, by w końcu oddać dzieciom głos. Inspiracją do powołania Orderu Uśmiechu był wywiad z Wandą Chotomską. Kto by pomyślał, że ta piękna idea utrzyma się do dziś?

 

Należy zaufać intuicji dzieci, nawet gdy nam się wydaje, że mają nierozsądne pomysły.

Pierwszy order w historii

Inspiracją do stworzenia Odznaczenia Orderu Uśmiechu był wywiad z wspomnianą już Wandą Chotomską, która z okazji 5-lecia dobranocki dla dzieci Jacek i Agatka opowiedziała historię o małym chłopcu ze szpitala rehabilitacyjnego w Konstancinie. Ów chłopiec chciał nadać medal lekarzowi, który aktualnie się nim opiekował. Wtedy też dziennikarze stwierdzili, że dzieci mogą nagradzać dorosłych za ich wykonaną dobrą pracę. I tak to się wszystko zaczęło… Ogłoszono ogólnopolski konkurs, w którym dzieci nadesłały około 44 tysiące prac i tym samym 1 lutego 1968 roku przyznano pierwszy w historii medal Orderu Uśmiechu, który otrzymał lekarz – Wiktor Dega z Poznania.

Medal za uśmiech

W 2018 roku obchodzono 50-lecie istnienia Orderu Uśmiechu. W związku z tym wydarzeniem postała książka dla najmłodszych napisana przez Annę Czerwińską – Rydel. Dzięki niej dowiecie się nieco więcej o historii Orderu Uśmiechu, poznacie zasady możliwości zgłaszania dorosłych do tego konkursu, a także poznacie stu Kawalerów Orderu Uśmiechu, w tej całej podróży będą wam towarzyszyć Jacek i Agatka. Książka zdecydowanie przypadnie do gustu dzieciom w początkowych klasach szkoły podstawowej, gdzie idea Orderu Uśmiechu cieszy się największym powodzeniem. Warto zgłębiać i propagować ten projekt, niesie bowiem ze sobą bogatą bazę wzorców do naśladowania. Świetna propozycja do wspólnego czytania wieczorami. Z całą pewnością polecam tę pozycję i zachęcam do poczytania jej dzieciom.


Za egzemplarz do recenzji dziękujemy wydawnictwu

Podobny obraz