Mam dziś prawdziwą gratkę dla miłośników dobranocek. „Jacek i Agatka” Wandy Chotomskiej w wydaniu książkowym to sentymentalna podróż do dzieciństwa naszych rodziców i dziadków. Ja należę do młodszego pokolenia, ominęło mnie więc oglądanie „Jacka i Agatki” w telewizji, ale znałam tę dwójkę bohaterów z opowieści. Niedawno dzięki Wydawnictwu Wilga miałam okazję poznać ich bliżej. 

Przygody urwisa Jacka i rezolutnej Agatki śledziła cała Polska. Ich codzienne przygody rozpalały niegdyś wyobraźnię dzieci. W książce znajdziemy wybrane epizody przygód rodzeństwa przeniesione na papier za pomocą słowa i czarno-białych rysunków twórcy tych postaci, czyli Adama Kiliana. W książce zabawne perypetie Jacka i Agatki zostały okraszone edukacyjną i wychowawczą treścią, dzięki czemu to nie tylko chwila odpoczynku, ale też bardzo wartościowa pozycja dla najmłodszych czytelników. W dziewięciu opowiadaniach nie brakuje piosenek i wierszy, a oryginalne ilustracje powinny przyciągnąć wzrok także najmłodszych odbiorców.

Bajkowy świat Jacka i Agatki

Wspólne czytanie przygód Jacka i Agatki to doskonały czas dla rodziny. Moment, w którym można pokazać dziecku świat, objaśnić wiele rzeczy, a nawet spróbować zabawić się z nim w kukiełkowy teatrzyk.  Dodatkową zaletą książki są wypowiedzi córki Wandy Chotomskiej, która przybliża historię powstania dobranocki i zamieszczone na końcu archiwalne zdjęcia. Perypetie ,,Jacka i Agatki” prezentowane były na łamach czasopisma dla dzieci ,,Płomyczek”.

 

Seria z niezapominajką

Wstęp do „Jacka i Agatki”został poświęcony przywołaniu historii tych kultowych pacynek, dzięki czemu poznajemy kulisy ich powstania. Większość tekstu to dialogi Jacka i Agatki oraz wierszowane opowiastki poświęcone poszczególnym tematom. Duże litery i wyraźna czcionka są idealne dla dzieci zaczynających swoją przygodę z nauką czytania. Całość pięknie dopełniają klimatyczne ilustracje Adama Kiliana. To idealna lektura dla dzieci i dorosłych. Dzieci poznają świat tych dwóch sympatycznych pacynek, rodzice zaś wrócą do czasów swojego dzieciństwa. Macie ochotę na sentymentalną podróż w czasie?

 

Seria z niezapominajką – to seria klasycznych, ponadczasowych i przede wszystkim mądrych książek polskich pisarzy, na których wychowały się pokolenia Polaków. Nazwa serii nie jest przypadkowa, bowiem książki, które się w niej ukazują przywołują rodzicom i dziadkom najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, a dzieciom przedstawią nowych bohaterów. W tej serii ukazały się już następujące tytuły: „Pamiętnik Czarnego Noska”, „Pan soczewka w puszczy”, „Proszę słonia”, „Szelmostwa Lisa Witalisa”, „Król Maciuś Pierwszy” oraz „Akademia Pana Kleksa”.

 

 

 

 

 


Za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu: