lanie woskuNie wiem czy obchodzicie Halloween, ale ja osobiście dużo bardziej wolę zabawy z okazji Andrzejek. Andrzejki przypadają na noc z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię świętego Andrzeja i rozpoczynają Adwent, są zatem ostatnią okazją do zabaw, nim okres Adwentu się skończy. Tradycyjnie w Andrzejki wykonuje się wróżby, które mają rzucić nieco światła na nieznaną przyszłość, zwłaszcza w kontekście matrymonialnym.

Nie tylko młode i niezamężne kobiety chciały znać swoją przyszłość, także mężczyźni robili wróżby, żeby dowiedzieć się, jaką i kiedy znajdą swoją wybrankę – męskim odpowiednikiem Andrzejek są Katarzynki. Kiedyś traktowano je bardzo poważne i przykładano dużą wagę do wyniku wróżb, jednak dziś są jedynie pretekstem do świetnej zabawy. Dawniej nawet szczekanie psa nabierało znaczenia w noc św. Andrzeja – dziewczyny wybiegały nocą przed domy i nasłuchiwały skąd dobiegało szczekanie – z tamtej strony mogły się spodziewać nadejścia ukochanego. Wróżono również z podsłuchanych w tę noc rozmów zupełnie obcych ludzi, czy z zaglądania do studni, by w tafli wody ujrzeć twarz wybranka. Inne wróżby wymagały nieco więcej odwagi – dziewczyny musiały nocą samotnie pójść do opuszczonego domu by o północy w otworze pieca zobaczyć twarz mężczyzny, który ją poślubi. Dziewczyny mogły również stanąć o północy na skrzyżowaniu dróg i zapytać pierwszego napotkanego mężczyznę o imię – takie imię będzie nosił jej przyszły mąż.

Powyższych wróżby się już nie praktykuje – całe szczęście, prawda…? Jeśli wybieracie się na imprezę andrzejkową, to weźcie ze sobą garść poniższych wróżb, żeby ta noc była świetną, niezapomnianą zabawą.

Lanie wosku

Ta wróżba jest z pewnością najbardziej popularna. Potrzebujesz tylko świec, starego klucza, z dużym uchem, garnka oraz miski z zimną wodą. Rozpuść świece w garnku na małym ogniu, pozbądź się knotów, a następnie każdy uczestnik zabawy niech leje gorący wosk przez ucho klucza do miski z zimną wodą. Jak należy wróżyć z zastygłej masy? Możesz bezpośrednio z jej kształtu lub z cienia, który rzuca na ścianę. To co zobaczysz, zależy od Ciebie – jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia. Czytanie z wosku jest trochę podobne do odczytywania znaczenia naszych snów – z pewnością przyda się sennik! Ja swego czasu odlałam rybę, która oznacza pieniądze.

Poniżej kilka znaczeń symboli:

Anioł – dobra wiadomość

Balon – przejściowe kłopoty

But – zabiegany rok

Chmurka – przestań bujać w obłokach

Człowiek – niedługo poznasz swoją miłość

Dom – bezpieczeństwo

Domek – poświęć więcej czasu na sprawy domowe

Drabina – awans

Dzbanek – poprawa zdrowia i przypływ sił witalnych

Dzwon – niespodziewana wiadomość

Fontanna – szczęście

Gęś – nieoczekiwani goście

Góra – dąż do celu cierpliwie mimo trudności

Grzebień – fałszywy przyjaciel

Gwiazda – pieniądze i szczęście

Jajko – sukces

Klucz – wejście do nowego domu lub czyjegoś serca

Koszyczek – praca da satysfakcję

Kot – zdrada

Kotwica – twoja miłość jest prawdziwa i odwzajemniona

Kwiaty – szczęście

Miecz – komplikacje

Mężczyzna na koniu – uczucie do mundurowego

Motyl – oczekuj dużej zmiany

Obrączka – małżeństwo Pająk – przebiegły wróg

Pies – przyjaciel udający wiernego może być fałszywy

Pieniądze – uważaj na własne wyrachowanie

Pierścień – zaręczyny

Ryba – pieniądze

Statek – podróż

Wyścig butów

W tej zabawie chodzi o ustalenie, która z dziewcząt najszybciej wyjdzie za mąż. Wszystkie kobiety zdejmują swój lewy but i ustawia się je jeden za drugim zaczynając od najdalszego końca mieszkania/domu. Wyścig polega na przestawianiu ostatniego buta w kolejce na początek. Właścicielka buta, który jako pierwszy dotknie progu drzwi wyjściowych (lub go przekroczy) może liczyć na szybką zmianę stanu cywilnego.

Obierki z jabłka

To równie popularna wróżba, którą z powodzeniem możesz zrobić w zaciszu domowym. Do jej wykonania wystarczą jabłka (w licznie odpowiadającej liczbie uczestników) oraz nożyk do obierania. Wróżba polega na tym, żeby obierać jabłko tak, aby uzyskać jak najdłuższą obierkę. Ta z dziewczyn, która uzyska najdłuższą, będzie najdłużej ze swoim partnerem. Dalszym etapem wróżby jest rzucanie obierką za siebie. Z kształtu, w jakim ułożą się obierki, należy odczytać pierwszą literę imienia, jakie będzie nosił przyszły wybranek.

Szpilki

Bardzo ciekawa, choć mniej popularne jest wróżenie ze szpilek. Wystarczą 7 lub 13 szpilek oraz kubek. Potrząśnij kubkiem i wysyp szpilki na stół przykryty obrusem. Z ułożenia szpilek wyczytaj litery, poniżej znajdziesz ich znaczenie:

A – przed Tobą podróż lub przeprowadzka

E – pomyślność w miłości i w pracy, jeśli litera jest odwrócona – przejściowe kłopoty

H – szczęście w miłości, małżeństwo

K – sukces zawodowy

L – uważaj na złodziei, jeżeli litera jest odwrócona – ostrzega przed chorobą lub wypadkiem

M – wyjątkowo korzystna propozycja

N – okres dobrej passy

T – pomoc przyjaciół

W – uwaga na oszustów wokół siebie

V – ktoś będzie chciał cię wykorzystać

X – szczęście sprzyja ci we wszystkim

Co nas spotka w przyszłości?

Bardzo przyjemna jest też wróżba polegająca na losowaniu symbolicznych przedmiotów. Potrzebujesz: 7 filiżanek oraz przedmioty: różaniec, obrączkę, monetę, laleczkę, listek i chusteczkę. Pod 6 filiżanek należy schować wyżej wymienione przedmioty symboliczne, a jedną filiżankę należy zostawić pustą. Wróżba polega na losowaniu filiżanek. Tę, która wylosuje różaniec będzie czekał stan zakonny, obrączka oznacza małżeństwo, moneta – pieniądze, laleczka – dziecko, listek – staropanieństwo, chusteczka –  łzy, a pusta filiżanka oznacza, że wszystko będzie po staremu.

Życzymy wszystkim udanej zabawy andrzejkowej oraz pomyślnych wróżb!

Źródło grafik: Flickr – tutaj, tutaj.