H a l f L i g h t – toruńska grupa electro-rockowa powstała w maju 2009 r. z konfiguracji energetycznej trzech muzycznych orbit, wokalisty Krzysztofa Janiszewskiego, klawiszowca Piotra Skrzypczyka i gitarzysty Krzysztofa Marciniaka. Przez wielu dziennikarzy zespół określany jest mianem polskiego Depeche Mode.

Half Light zespół 1

Premiera debiutanckiego wydawnictwa „Night In The Mirror” miała miejsce 20.10.2010 r. Krążek został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność oraz krytykę. Płyta miała bardzo dobre recenzje w Polsce jak i zagranicą. O „Night In The Mirror” pisały m. in. portale niemieckie, szwedzkie, belgijskie, rosyjskie oraz azjatyckie. Utwory Half Light były emitowane w wielu stacjach radiowych i telewizyjnych (m.in. TVP, Trójka, Polskie Radio PiK, Radio Łódź, Radio Szczecin, Radio Gra i wielu innych. Pojawiły się również na prestiżowej Polish Airplay Chart – cotygodniowej liście najchętniej granych piosenek przez stacje radiowe oraz telewizje muzyczne w Polsce.

Half Light zespół 3

29 sierpnia 2011 roku Half Light wydał drugą płytę pt: „Nowe Orientacje”, która oparta jest na kompozycjach legendarnego debiutu Republiki „Nowe sytuacje”. Płytę promowały single „Halucynacje” oraz „Śmierć w bikini”. Zespół wystąpił w wielu programach telewizyjnych m.in. „Kawa czy herbata”, „Pytanie na śniadanie”, „Teleexpress”, a także udzielił wywiadów w Polskim Radio Pr 1, Trójce, Radiu Rzeszów i innych. Zagrał koncerty na żywo w radiu RDC, Radiu PiK.

20 października 2012 r. zespół został laureatem krakowskiego Sophiscapes Festival – I nagroda!

22 października 2012 r. ukazała się trzecia płyta zespołu pt: ”Black Velvet Dress”. Promowały ją single „Bitter Paris”, „Time”, do których powstały teledyski, oraz „Happy Useless Nation”. Płyta została wybrana przez internautów Płytą Roku 2013 w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy 2013!

Po niespełna roku, kiedy to Half Light promował swój album Black Velvet Dress, zespół postanowił w sposób odmienny zreinterpretować utwory, które się na nim znalazły. Przyjaciele i znajomi grupy zremiksowali piosenki w duchu tanecznym i clubbingowym, tworząc tym samym płytę „Black Velvet Dance. Remixes”. Krążek ukazał się 9 września 2013 roku i jest dostępny w wersji elektronicznej.

19 maja 2014 r. Half Light wydał kolejny autorski album „Półmrok”. Na krążku znajduje się 13 electro-rockowych kompozycji, które swoim nastrojem, melancholią, ale i dynamiką, stanowią oryginalny obraz współczesnego człowieka. Pierwszym utworem promującym to wydawnictwo było „Salto Mortale”. Ciekawostką jest fakt, że to pierwsza, autorska płyta zespołu, która została zaśpiewana w języku polskim.

Half Light zespół 5

Rok 2015 to zdecydowanie czas ważnych koncertów. W kwietniu Half Light zagrał wraz z Kobranocką na prestiżowej imprezie Dzień Białej Flagi 2015 – Ogólnopolskim Zlocie Fanów Republiki w toruńskiej Od Nowie, w lipcu na legendarnej już imprezie sympatyków brzmień elektronicznych – Electronic Music Festival Cekcyn 2015 oraz na In Memoriam XIV Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego w rodzinnym dla artysty Tczewie.

W 2016 roku Half Light został uznany poprzez publiczność Wykonawcą Roku w Plebiscycie Toruńskie Gwiazdy 2016 roku i otrzymał prestiżową statuetkę toruńskiego Flisaka. 7 października ukazała się najnowsza płyta zespołu zatytułowana „Elektrowstrząsy”, która składa się z 12 elektro-rockowych kompozycji. W dniu 22 kwietnia 2017 zespół wydał swój pierwszy album winylowy SEPTEM. Zagrał również koncerty w Wielkiej Brytanii i Holandii. Zespół w 2019 roku grał na jeden scenie z Wayne’m Hussey’em z The Sisters of Mercy i The Mission oraz Ashtonem Nyte’m porównywanym do Davida Bowie.

Odwiedźcie zespół na Facebooku i Youtube.

Na koniec zobaczcie jak zespół prezentuje się na żywo:

https://youtu.be/2QS-R8qkdWs