Dzisiaj mam coś dla fanów science fiction i pierwszej książki Becky Chambers „Daleka droga do ma małej, gniewnej planety”. W trakcie lektury razem z załogą „Wędrowca” przemierzaliśmy galaktykę. „Wspólna orbita zamknięta” co prawda nie jest kolejną wyprawą „Wędrowca”, ale także nie będziecie się nudzili.

Akcja książki jest utrzymana w tym samym klimacie, co pierwszy tom. Dzieje się bardzo dużo i trzeba się przyzwyczaić do języka i pojęć używanych przez autorkę. Ogromna liczba gatunków, wielu zależności, miejsc potrafi wprowadzić zamęt, ale w miarę czytania coraz bardziej się angażujemy i jest to dla nas jasne. Sama lektura jest prosta w odbiorze, nieskomplikowana i odpowiednia też dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z książkami tego gatunku.

Bohaterki z „Wędrowca”

Już od pierwszych stron spotykamy jedną, a właściwie dwie znane bohaterki. Pierwszą z nich jest Papryka, zdolna pani inżynier. Drugą jest Lovelace. Sztuczna inteligencja. Komputer pokładowy „Wędrowca”. Już we wstępie drugiego tomu obserwujemy, jak budzi się w nowej postaci i nie pamięta tego, co działo się z nią wcześniej.  Jako Sidra wygląda jak człowiek i tak też się zachowuje. Ma kłopot odnaleźć się wśród tak obcych dla niej realiów, ale w tym pomaga jej Papryka.

„- Wiem, że nie musisz oddychać, ale ten zestaw jest wyposażony w synaptyczne reakcje zwrotne. Na podstawie tego, co się dzieje z twoimi ścieżkami, automatycznie naśladuje to, co robi ludzkie ciało, kiedy coś odczuwa. Czujesz strach, tak? No właśnie. Więc twoje ciało wpada w panikę. – Papryka spojrzała na dłonie zestawu drżące w jej dłoniach. – Jak na ironię, to jego cecha.

– Czy mogę… Czy mogę ją wyłączyć?

– Nie. Gdybyś musiała przypominać sobie o układaniu twarzy w rozmaite miny, ktoś by to wreszcie zauważył. Z czasem nauczysz się nad tym panować. Tak jak my wszyscy”.

Dyskryminacja w kosmosie?

Podczas lektury poznajemy też przeszłość Papryki, w zasadzie od dzieciństwa. Docelowo jako Jane 24 miała być jedynie robotnikiem do końca życia, ale dzięki SI jej los potoczył się inaczej. Chociaż książka jest pełna przygód, a bohaterowie są barwni, autorka porusza kilka ogólnych problemów. Dotyczą one kwestii samoakceptacji, dyskryminacji, szukania swojej tożsamości. Mimo tego, że akcja rozgrywa się w kosmosie i niekoniecznie dotyczy gatunku ludzkiego, jest trochę miejsca na przemyślenia i refleksje.


Książkę objęłyśmy patronatem medialnym dzięki współpracy z: