Tajemnica Nawiedzonego Lasu to drugi z kolei tom opowieści przygód nastoletniej Niny. Bohaterka dała się zapamiętać z pierwszej części zatytułowanej Tajemnica Diabelskiego Kręgu. Rezolutna, odważna i obdarzona ponadprzeciętną inteligencją bohaterka po raz kolejny zabierze czytelników w fantastyczny i mistyczny świat pełen tajemnic. 

Akcja tej części rozpoczyna się od momentu, w którym Nina próbuje zapisać swoje wspomnienia z wakacji w Markotach. Bohaterka wróciła do swojego rodzinnego domu i próbuje odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości. Jest listopad 1953 rok, deszczowy i ponury dzień. Pewnego dnia w szkole bohaterki pojawiają się sierżant Sowa i porucznik Lis. Opowiadają klasie historię o biednym węglarzu, jego żonie i dwóch synach. Otóż węglarz i jego żona zostali brutalnie zamordowani, zaś za zbrodnię został oskarżony starszy z synów, bo tylko on z bratem znajdowali się w izbie. Ta historia miała sprowokować bohaterkę do współpracy z Sową i Lisem, którzy zabrali dziewczynę oraz jednego z młodszych uczniów – Łukasza, do starej fabryki w środku puszczy.

Zdjęła szkolny mundurek, a potem sięgnęła po walizkę i otworzyła ją – były tam ciepłe rzeczy, w większości te, które dziś miały być wyprane. Niezbyt czyste, ale niewątpliwie przydatne w taką pogodę. Co myślała matka, pakując tę walizkę?
W kieszeni bluzki Nina znalazła złożoną kartkę, rozprostowała ją i przeczytała:
Nie wiem, kim są ci ludzie ani czego od nas chcą. Powiedzieli, że muszą cię zabrać na kilka dni w miejsce, o którym nie chcieli mi nic powiedzieć, i że wrócisz tak szybko, jak to tylko możliwe. W coś ty się znowu wpakowała? Proszę, uważaj na siebie. 

Nieopodal fabryki znajduje się opuszczona, stara wioska węglarzy, w której doszło do dziwnych rzeczy. W tajnym Instytucie, z którego nie da się uciec bohaterka spotkała także przyjaciół z poprzednich wakacji. Wioska zionie pustką i pewnego rodzaju grozą wiszącą w powietrzu. We mgle czają się upiory ze świecącymi czerwonymi oczami oraz szczypcami zamiast dłoni. Czy Ninie uda się po raz kolejny rozwiązać zagadkę i wyjść cało z opresji?

Fantastyka z elementami horroru

Anna Kańtoch w swojej kolejnej książce świetnie przenosi czytelnika w fantastyczny świat. Okrasza wszystko elementami lekkiego horroru. Autorka po raz kolejny nie zawiodła, potrafi utrzymać czytelnika w napięciu i wprowadzić dreszczyk grozy. Wartka akcja i barwne opisy wzbogacają przekaz historii, którą czyta się szybko a fabuła przykuwa uwagę. Nina jest nastoletnią bohaterką, której nie da się nie polubić. Jej postać wzbudza sympatię i zainteresowanie na tyle, by chcieć śledzić jej dalsze przygody. Pomimo, że książka skierowana jest głównie do młodzieży, tak jak i w poprzedniej części zachęcam do sięgnięcia po nią również dorosłych lubiących taki gatunek literacki.

A jeśli nie natrafiłeś/łaś jeszcze na tę serię – zapraszam do przeczytania recenzji pierwszego tomu serii przygód Niny pt.: Tajemnica Diabelskiego Kręgu. 


Za egzemplarz do recenzji dziękujemy wydawnictwu

Znalezione obrazy dla zapytania wydawnictwo uroboros