Witamy we wszechświecie to książka autorstwa trzech czołowych współczesnych astrofizyków, którzy zabierają czytelnika we wspólną podróż w kosmos. Opisując najnowsze odkrycia astrofizyki przedstawiają planety, gwiazdy i galaktyki, czarne dziury, tunele czasoprzestrzenne oraz podróże w czasie. 

Zapewne nieraz zastanawiałeś się jak zaczął się Wszechświat? Jak żyją i giną gwiazdy? Czy Wszechświat jest jeden, czy jest jakiś inny? odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie sięgając po nową propozycję od wydawnictwa ZYSK i S-KA Witamy we Wszechświecie. Tematyka książki obejmuje najnowsze odkrycia astrofizyki. Autorzy między innymi opisali w niej nasze położenie w kosmosie, opisują pojęcie dziennego i nocnego nieba, wyjaśniają jak gwiazdy emitują promieniowanie i energię, pokazują jak żyją i giną gwiazdy oraz objaśniają sferę poszukiwania życia w Galaktyce. Podejmują się także wyjaśnienia dotyczącego utraty przez Plutona statusu planety, a także uświadamiają, że ziemska tymczasowość nie równa się z ogromem kosmicznego czasu i jego przestrzeni.

Potęga Wszechświata

Książka Witamy we Wszechświecie jest imponującym zbiorem materiału z dziedziny astrofizyki. Bogata w piękne ilustracje, napisana gawędziarskim stylem opowieść daje spójny obraz o Wszechświecie. Zdecydowanie mogę polecić tę pozycję wszystkim zainteresowanym tego rodzaju tematyką. Uważam, że ta pozycja świetnie sprawdzi się w rękach wszystkich osób chcących nie tylko uzupełnić swoją wiedzę, ale także ją poszerzyć. Witamy we Wszechświecie to książka, która została okrzyknięta jedną z 10 najlepszych popularnonaukowych książek w historii według magazynu Forbes. 

Jesteśmy żywymi istotami, więc kwestia istnienia życia we Wszechświecie budzi nasze szczególne zainteresowanie. Gdy rozglądamy się we Wszechświecie i zastanawiamy się, czy wokół jakiejś konkretnej gwiazdy krążą planety i czy na tych planetach może istnieć życie, sensowne wydaje się sformułowanie pytań o takie formy życia, jakie znamy na Ziemi. Wydaje się, że żywe istoty mają pewien wspólny zestaw cech. Po pierwsze, znane nam formy życia potrzebują wody. Po drugie, życie zużywa energię. W kategoriach chemicznych to się nazywa metabolizm. I punkt trzeci, najbardziej rozrywkowy: życie ma sposoby, aby się reprodukować. Skupię się na punkcie pierwszym, ponieważ astrofizyka dysponuje metodami i narzędziami, które mogą być użyte w tej kwestii. Będziemy badać Wszechświat w poszukiwaniu ciekłej wody.


Za książkę do recenzji dziękujemy:

wydawnictwo zysk i s-ka