oblubieniceJak pokazuje wiele znakomitych tytułów, literatura, której akcja rozgrywa się w czasach wojny, ma się dobrze. „Oblubienice wojny” Helen Bryan jest tego dowodem. Poznajcie kilka młodych kobiet, które rzucone w odmęty wojny stawiają czoła trudnościom. Spójrzcie na bombardowaną Anglię ich oczyma.

Główne bohaterki to Elsie, Tanni, Frances, Evangeline i Alice. Pięć kobiet, które przed wojną różniło wszystko, od miejsca zamieszkania, przez doświadczenia i status społeczny. Jednak wojna potrafi zmienić wiele. Wspólne przeżycia i piekło jakie człowiek zgotował człowiekowi zmienia całkowicie sposób patrzenia na świat, a w przypadku bohaterek oznacza pojawienie się najpierw nici porozumienia, potem dozgonnej przyjaźni. Pomimo brutalnej rzeczywistości, obserwujemy ich miłości i nadzieję na lepsze jutro. Wstęp książki stanowią wydarzenia z roku 1995, a następnie przenosimy się kilkadziesiąt lat wstecz, do Anglii z okresu wojny.

O wojnie inaczej

Poza poznaniem pięciu indywidualnych historii, w trakcie lektury mamy wrażenie, że przenosimy się w czasie do małej angielskiej wioski z czasów wojny. Bardzo dokładnie opisywana jest wojenna rzeczywistość przez co bez problemu potrafimy zobaczyć ją oczyma wyobraźni. Naloty, opatrywanie rannych, racjonowanie żywności, akcje, które mają podnosić morale… to wszystko jest obecne. „Oblubienice wojny” wyróżniają się na tle innych książek o tej tematyce. Nie ma ogromnej ilości wątków szpiegowskich, czy intryg. Jest pokazana wojna widziana oczyma ludności, cywili, którzy muszą sobie radzić w tych okrutnych warunkach.

„- Cóż, Laurencie, Richardzie, Frances… Minęło pięćdziesiąt lat i niektórzy twierdzą, że stare wojenne sprawy to już przeszłość. Było, minęło. Tak mówią ci, których tam nie było. Może dzisiaj naprawdę coś zakończymy. Zdrowie nas wszystkich! – powiedziała głośno. Jej południowy akcent był bardzo wyraźny, a niegdyś miękki głos stał się nieco schrypnięty. Wypiła odrobinę sherry, następnie uczesała włosy, zastanawiając się, w co się ubrać tego dnia. – O tak, wszyscy zobaczycie.”

Kombinacja charakterów

Autorka stworzyła powieść, którą pokochają ci, którzy lubią książki historyczne, powieści obyczajowe i książki poświęcone ludzkiej naturze. Bohaterki reprezentują różne środowiska i charaktery. Kim są? Jedna z nich to Żydówka, która uciekła przed nazistami z Austrii, druga to córka polityka znana ze swojego lekkiego życia, kolejna to Amerykanka, która unika odpowiedzialności. Do tej mieszanki osobowości dochodzą dziewczyna uciekająca przed londyńskimi nalotami i zawiedziona miłością mieszkanka wsi.


Za książkę do recenzji dziękujemy

logo_sensus