Każdą książkę z serii „Śledztwa księcia Setny” Christiana Jacq pochłaniałam w ekspresowym tempie. Nie inaczej było z ostatnim tomem – „Pojedynkiem magów”, w którym wszystkie zagadki znajdują swoje rozwiązanie i rozegra się niebezpieczna walka na śmierć i życie. Czy państwo Ramzesa II ma szansę przetrwania w obliczu rosnącej mocy zła?

Z poprzednich części wiemy, że Ramzes II ma dwóch synów, generała Ramesu i skrybę Setnę. Pierwszy z braci jest zapatrzonym w siebie, rządnym władzy egocentrykiem. Zazdrości Setnie i chce odbić jego ukochaną – Sekhet. Setna natomiast kieruje się nie siłą, a rozumem i rozsądkiem, to jemu faraon powierza najważniejszą część walki o zachowanie porządku w państwie. Jest i Sekhet, która skradła serce obu synów Ramzesa II, która jest kapłanką o wielkiej mocy, a jej ojciec jest czarnym magiem, dybiącym na życie jej, jej ukochanego Setny i faraona.

W obliczu niebezpieczeństwa

O ile w poprzednich częściach bracia byli daleko od siebie, o tyle w obliczu narastającego niebezpieczeństwa jednoczą siły i razem chcą zmierzyć się ze złem. Na pierwszy plan wysuwa się walka o przyszłość Egiptu. Ramesu dopiero teraz dowiaduje się, że bransoletka, którą miał na ręce była „oczami Keku”, pokazywała złemu czarownikowi wszystko, co robi syn faraona. Podobnie jak w poprzednich częściach akcja od początku nabiera rozpędu, a smaku dodają ikony ukazujące Setnę, Sekhet albo sytuacje przedstawione w książce.

„Setna długo przyglądał się skrzyni ozdobionej parą magicznych oczu, z których bił dziwny blask. Keku zastosował jeden z najpotężniejszych symboli inicjacyjnych, całe oko Horusa, które pozwalało określić miarę wszystkich rzeczy. Każda z jego części oznaczała bowiem jakiś ułamek, a po dodaniu do siebie wszystkich fragmentów uzyskiwano całość… ale bez jednego elementu”.

W pogoni za Keku

Rozpoczyna się wyścig z czasem. Keku wie, że albo Sekhet stanie po jego stronie albo będzie musiał ją zabić. Zdaje sobie sprawę z tego także jego córka i Setna, który jest gotowy na wszystko, by ratować swoją ukochaną. Wraz z zaufanymi ludźmi usiłuje dotrzeć do czarownika, ocalić kraj. Jednak potęga Keku jest tak duża, że co rusz natyka się na niebezpieczne zasadzki. Kto wyjdzie z tego cało, a kto odda życie za sprawę? To decydujące starcie, w którym ścierają się potężna magia, niezwykła inteligencja i bohaterstwo. Jako, że autor jest egiptologiem, jego książki w ciekawy sposób ukazują historię Starożytnego Egiptu i fanom dziejów tamtego okresu mogę je z czystym sumieniem polecić.


Za egzemplarz do recenzji dziękujemy: