7441162.3Dzisiaj zachęcam Was do obejrzenia jednego z najbardziej popularnych filmów ostatnich lat. „Nietykalni” to idealna propozycja nawet dla bardzo wymagających kino maniaków. Francuski komediodramat z 2011r w reżyserii Oliviera Nakache’a i Érica Toledanka, został okrzyknięty jako jeden z najlepszych kinowych hitów. „Nietykalni” to film oparty na autentycznej historii, która dodaje fabule niezwykły wydźwięk i ukazuje odbiorcy ponadczasową wartość, którą jest przyjaźń. Podbił serca ludzi na całym świecie, w tym także krytyków filmowych, którzy przyznali mu niejedno wyróżnienie. Zapraszam Was do przeczytania krótkiej recenzji przybliżającej niezwykle wzruszającą fabułę filmu.

„Nietykalni” to film ukazujący relację dwojga przypadkowych mężczyzn, których los postawił na swojej krętej drodze. Pomimo sprzecznych charakterów i tabu społecznego – stają się sobie bardzo bliscy i zaczynają tworzyć duet zgranych przyjaciół. Philippe (François Cluzet) jest bogatym arystokratą z Paryża, który z powodu wypadku doznał poważnego paraliżu mięśni. Jego dotychczasowe życie zamyka się w czterech ścianach, w których cierpi na samotność i odosobnienie. Porusza się na wózki inwalidzkim – zmuszony do akceptacji swojego położenia rezygnuje z dawnych uciech i przyjemności. Stale wymaga opieki – dlatego też postanawia znaleźć kogoś kto zajmie się nim i zadba o jego stan zdrowia. Postanawia wraz z asystentką ogłosić konkurs na samodzielne stanowisko opiekuna. Na rozmowie zjawia się bardzo dużo kandydatów, którzy bogaci w doświadczenie i predyspozycje – nie zadowalają Philippe. Jeden z kandydatów – Driss (Omar Sy) zjawia się tylko po to aby uzyskać podpis od starszego milionera, dzięki któremu w dalszym ciągu będzie mógł pobierać państwowy zasiłek dla bezrobotnych. Philippe postanawia dać mu jednak szansę na to aby zaczął żyć jak przystało na dorosłego mężczyznę. Czy Driss’owi uda mu się zaaklimatyzować w nowobogackim otoczeniu?

Zabawna historia o ludzkiej przyjaźni, która nie tylko bawi, ale również i uczy. Driss postanawia przyjąć propozycję – otrzymuje zakwaterowanie oraz wysokie wynagrodzenie. Przebywając z Philippe przez całą dobę, zaczyna przekonywać milionera o tym, że pomimo jego ułomności – nadal może cieszyć się życiem. Zabiera go na szybkie przejażdżki samochodem, nocne spacery czy spontaniczne eskapady w nieznane. Stara się umilić mu czas i sprawić żeby na jego twarzy zagościł uśmiech. Wkrótce Driss dowiaduje się o czysto epistolarnym związku Philippe’a z kobietą o imieniu Eleonore, która mieszka w Dunkierce i zachęca Philippe’a do zaaranżowania spotkania z kobietą. Porządkuje także jego relacje z córką oraz personelem zajmującym się domem i całym majątkiem. Przepaść społeczna i odmienność charakterów szybko spowodowały, że stali się dobranymi kompanami. Driss zaczyna interesować się muzyką klasyczną i sztuką, nawet sam próbuje swoich możliwości w malarstwie. Czy przyjaźń pomiędzy człowiekiem z marginesu społecznego, a milionerem jest możliwa? Relacja zostaje wystawiona na próbę gdy Driss zmuszony jest zrezygnować z pracy aby zająć się swoim kłopotliwym kuzynem. Opuszcza luksusową posiadłość i wraca w dawne miejsca, odświeża zapomniane znajomości i powraca do przeszłego trybu życia. Philippe nagle traci zapał i siły do dalszego życia. Załamuje się i nie potrafi zaufać innej osobie. Zamyka się w sobie i przestaje o siebie dbać. Zaniepokojeni pracownicy zawiadamiają o tym Driss’a, który postanawia zabrać przyjaciela w daleką podróż nad morze. W jednej z portowych restauracji – Driss nagle opuszcza stolik i jego miejsce zajmuje ukochana Philippe – Eleonore. 

„Nietykalni” to wzruszająca historia prawdziwej przyjaźni, w której nie ma żadnego udawania. Film ten opowiada o tym jak bardzo potrzebna jest w życiu każdego człowieka – bratnia dusza, która zostanie z nami nawet wtedy, gdy będziemy w najgorszym położeniu. To historia również o tym, że człowieka nie powinno się oceniać powierzchownie i z punktu widzenia zajmowanej pozycji społecznej. Każdy z nas zasługuje na szansę. Film przepełniony jest śmiesznymi momentami, zabawnymi zwrotami akcji oraz piękną muzyką, która chwyta za serce. Niezapomniana gra i trafny dobór aktorów sprawiają, że będziecie wracać do niego z pewnym sentymentem.

300445.1

Kadr z filmu „Nietykalni” (2011)

300446_1.1

Kadr z filmu „Nietykalni” (2011)

300448_1.1

Kadr z filmu „Nietykalni” (2011)

300449_1.1

Kadr z filmu „Nietykalni” (2011)

300450.1

Kadr z filmu „Nietykalni” (2011)

300453.1

Kadr z filmu „Nietykalni” (2011)

337852.1

Kadr z filmu „Nietykalni” (2011)

337860.1

Kadr z filmu „Nietykalni” (2011)