Chcę zaprezentować drugą książkę z serii przygód o Małej Lamie. Tym razem będzie to coś dla młodych buntowników, którzy nie lubią chodzić na zakupy. „Mała Lama zbuntowana” Anny Dewndney to doskonały obraz tego, co może robić zniecierpliwione dziecko w sklepie.

Seria o Małej Lamie obejmuje kilka książeczek, które poruszają istotne i nieraz trudne momenty z życia kilkulatków. Łatwo się domyślić, że w dzisiejszej propozycji Mała Lama staje się buntownikiem. Co ją tak zdenerwowało?

Trudna wizyta w sklepie

Żadne dziecko nie lubi, kiedy przerywa mu się ulubioną zabawę. Zwłaszcza jeśli trzeba zrobić coś, na co się nie ma ochoty. Tak, to początek wewnętrznej frustracji… Jeśli do tego wizyta w sklepie się przedłuża, trzeba mierzyć ubranka, ludzi jest dużo, dzieci mogą się coraz bardziej niecierpliwić i denerwować, a wtedy wybuch złości jest już o krok.

Właśnie to jest tematem głównym książeczki. Mała Lama nie jest w żaden sposób idealizowana. Zachowuje się tak samo, jak małe dziecko, dlatego maluch będzie się bardziej z nią identyfikował. Można przeanalizować zachowanie Małej Lamy i odczuwane przez nią uczucia.

Przyjemna treść

Obok pokazujących całą sytuację ilustracji mamy treść. Na każdej stronie jest zdanie lub dwa, więc treści nie ma dużo. Jest ona przyjazna dla młodszych dzieci, a że jest w formie wiersza, łatwo wpada w ucho. Książka pod każdym względem jest przystosowana dla kilkulatków. Może stanowić ciekawą pomoc dydaktyczną dla rodziców. Przed wyjściem do sklepu można przedyskutować z dzieckiem pożądane i niepożądane zachowanie. Dziecku będzie łatwiej wiele kwestii zrozumieć.

„Rabat tu, wyprzedaż tam.

Macie coś dla małych lam?

Przymierz. Gryzie? Wcale nie!

Popatrz w lustro, nie jest źle!

Prostuj plecy, nie garb się.

Czy jest może rozmiar mniej?

Skarpet sześć, sweterki dwa?

Lama dość już tego ma”.


Za książkę do recenzji dziękujemy: