Kiedy myślimy o sztuce, najczęściej przed oczami stają nam zapełnione ściany muzeum i to pragnienie, znane przede wszystkim najbardziej oddanym miłośnikom, aby dobrze obejrzeć każdy obraz, zapamiętać każdy szczegół. Sztuka to coś, co pozwala opuścić szarą rzeczywistość i wkroczyć w świat magicznej wyobraźni, otwiera oczy i pozwala spojrzeć na świat całkiem inaczej. I mimo to, że sztuka kojarzy się nam często ze sferą sacrum – zamknięte w gablotach, otoczone sznurkami obrazy czy dzieła architektury wydają się nam niedostępne, dalekie i dlatego właśnie tak cenne – sztukę łatwo przenieść do swoich czterech ścian. Jak to zrobić? Układając puzzle!

Puzzle artystyczne, będące bądź reprodukcjami najbardziej znanych obrazów świata, bądź dziełami samymi w sobie, są niemal tak stare jak same puzzle. Choć początki tej doskonale wszystkim znanej, bardzo tradycyjnej, nie tracącej jednak wcale popularności rozrywki, związane są z mapami wykonywanymi jako pomoc edukacyjna, bardzo szybko stały się nośnikami tematów artystycznych. To bowiem układany w całość obraz, tworzony z tysięcy małych, kolorowych elementów wywołuje największe emocje. Tych, którzy niejeden wieczór spędzili na tej czynności nie trzeba przekonywać jak bardzo satysfakcjonujące bywa złożenie dwóch puzzli ze sobą – zwłaszcza jeśli ich odnalezienie w stercie wymaga nierzadko wielu długich minut poszukiwań. I kiedy wreszcie można po raz pierwszy spojrzeć na gotowe dzieło, czuć można się jakbyśmy to my własnymi rękami i własnym pędzlem powołali je do życia – jak gdybyśmy my kierowali dłonią Leonardo daVinci, Moneta, Van Gogha czy Picasso. Puzzle pozwalają nam stać się na chwilę mistrzami malarstwa – i to chyba w tym tkwi ich największa tajemnica.

I jeśli martwicie się, że w sklepach z zabawkami czy księgarniami, puzzle kupić można i owszem, ale są to przede wszystkim mało ciekawe i mało gustowne landszafty, szybko przestańcie. Najpiękniejsze zestawy kupić można przede wszystkim w sieci. Internet daje możliwość zdobycia prawdziwym puzzlowych rarytasów – nie trzeba do tego przeszukiwać setek stron czy portali aukcyjnych. Wystarczy jedno miejsce – sklep Art-Puzzle.pl. Powstał jako tradycyjny sklep w 1991 roku, dziś jest Eldoradem każdego puzzlomaniaka. W ich ofercie znaleźć bowiem można najpiękniejsze, tak świetnie wszystkim znane, jak i te nieco mniej popularne, dzieła malarskiego geniuszu. Na art-puzzle.pl znaleźć można tak klasykę, jak i fantastyczne współczesne grafiki oraz fotografię artystyczną, które tworzone są przez artystów współpracujących z producentami puzzli. Jednym słowem jest tam wszystko to, co każdy szanujący się miłośnik sztuki mógłby potrzebować, aby przez wiele długich godzin mógł z pochyloną nad stołem głową dać się całkowicie pochłonąć kolorom, kształtom i kreskom.

Na co zwrócić przede wszystkim uwagę? Dla tych, którzy swoją przygodę ze sztuką w kawałkach dopiero pragną rozpocząć, najlepszym wyjściem będzie sięgnięcie po malarskich wielkich mistrzów – klasyka ma bowiem to do siebie, iż nigdy się nie nudzi. A tą znaleźć można w ofercie niemal każdego większego producenta puzzli. Świetnie w Polsce znana, niemiecka firma Ravensburger proponuje choćby przepiękne dzieło Sandra Botticellego, w którym ten doskonale znany włoski przedstawiciel Renesansu zaprezentował światu swoją wersję narodzin Wenus. Wśród wielu wspaniałych fotografii znaleźć można także obrazy Maneta czy też nadal wzbudzające emocje dzieło Muncha – „Krzyk”. Z kolei wśród dziesiątek genialnych artystycznych map tworzonych przez włoską firmę Clementoni, znajdują się prawdziwe malarskie rarytasy. Jakie? A chociażby najwspanialsze obrazy Degasa, pozwalające nam podziwiać zarówno jego kunszt malarski, jak i barwny świat paryskiego baletu. Nie brak też klasyki “pełną gębą” – „Człowieka Witruwiańskiego” powstałego w pracowni daVinci, a także poruszających zmysły obrazów Van Gogha, a w tym wibrującą słońcem „Siesty”.

I gdyby tego było mało, Art-puzzle.pl jest także jedynym w Polsce dystrybutorem firmy Mondopuzzle, której misja wydaje się być jasna i oczywista – zamienienie w puzzle wszystkiego, co kiedyś stworzyła ręka artysty, a czym następnie zachwyciliśmy się do głębi. Oferta Mondopuzzle właściwie się nie kończy – to setki obrazów, które udało się zamknąć w kilku tysiącach kolorowych kwadracików z otworami i wypustkami. Jeśli więc poszukujecie obrazów artystów mniej znanych od renesansowego topu, niderlandzkiego mistrzostwa, ojców i synów impresjonizmu, czy wybitnych twórców sztuki zdecydowanie bardziej współczesnej, warto przejrzeć ponad 60 stron prezentujących wszystko to, co Mondopuzzle zamieniło w puzzle. A jest na co patrzeć: pełne barw kształty Rubensa, surrealistyczne światy Dalego, najwspanialsze projekty Muchy, intrygujące i bulwersujące kobiety Modiglianiego, rozświetlone sceny Renoira i Redona, karykaturalne postaci Botero, i pełne rozmachu pejzaże Turnera. A to tylko kropelka we wspaniałym morzu sztuki, która może zawisnąć na naszych ścianach!

Art-puzzle.pl pozwolą jednak poznać nie tylko malarstwo, które kojarzy się z podręcznikami historii sztuki. To też prawdziwa skarbnica grafiki, ilustracji i dzieł współczesnych artystów, którzy tworzą dzieła z pogranicza popkultury i kultury wysokiej. Wiele z nich na pierwszy rzut oka wydaje się być przede wszystkim zabawną formą wizualną – igraniem z konwenansem i flirtem ze sztuką ulicy. Kiedy jednak pochylimy się nad tym, co powstaje w pracowni znakomitego duetu grafików, Amerykanina Mateo Dineena i Niemca Johana Potmy, czyli właścicieli galerii Zozoville, bądź też nad wspaniałymi ilustracjami najbardziej niezwykłych księżniczek malowanych przez rumuńską artystkę Kurti, bez trudu rozpoznamy w ich ilustracjach tę nutkę geniuszu, która odróżnia prawdziwych artystów od zwykłych rzemieślników.

Puzzle artystyczne to szansa na to, aby sztukę podziwiać bez tej świętej ostrożności i namaszczenia towarzyszącego każdej wizycie w muzeum czy galerii. Ich układanie jak nic innego pozwala zrozumieć proces twórczy – analizując linie, kształty oraz barwy poznajemy obraz od podszewki. Kiedy więc zaprosisz wreszcie sztukę do własnego domu?