O licytacjach dzieł sztuki słyszał z pewnością każdy, kto kiedykolwiek obejrzał film, w którym fabuła w jakiś sposób opierała się o sztukę. Podobny motyw pojawia się także w literaturze. Aukcje kojarzone bywają z wyrafinowanym sposobem na poszerzenie swojej kolekcji dzieł, a udział w nich biorą koneserzy sztuki i osoby, które doskonale się na niej znają. W rzeczywistości jednak w licytacjach w wielu miejscach może wziąć udział każdy, kto wyrazi taką chęć, a nowe technologie znacząco licytowanie ułatwiają.
Aukcje dzieł sztuki
Aukcje to sposób sprzedaży przypominający nieco formą publiczny przetarg. Najczęściej wygląda to tak, że na daną aukcję wystawia się przedmiot, a chętni na zakup oferują cenę, jaką są skłonni za niego zapłacić. W zależności od typu aukcji, wygrać może osoba, która zaproponowała najwyższą cenę i nie została przez nikogo przelicytowana, lub ta, która pierwsza zaakceptowała daną kwotę, która stopniowo jest obniżana – tak wygląda to w systemie holenderskim.
Obecnie, ze względu na szybki rozwój nowych technologii, udział w licytacjach jest o wiele łatwiejszy także dla osób, które nie mogą osobiście w nich uczestniczyć. Nie trzeba bowiem być na miejscu, by móc zawalczyć o zakup upatrzonego eksponatu. Piękna Gallery w Warszawie, obok której działa dom aukcyjny, daje możliwość licytowania na kilka różnych sposobów. Podstawowym jest oczywiście licytowanie na miejscu. Jednak osoby, które z pewnych względów nie mogą być obecne na aukcji osobiście, mogą wziąć w niej udział online. Istnieje także możliwość licytowania telefonicznie lub przekazania instrukcji wyznaczonej osobie, która weźmie w aukcji udział w oparciu o otrzymane wytyczne.
Czy każdy może wziąć udział w licytacji?
Rozwój technologii sprawia, że nieobecność w miejscu, w którym odbywa się aukcja nie jest już problemem. Czy jednak oznacza to, że każda osoba zainteresowana udziałem w licytacji może bez przeszkód wziąć w niej udział?
I tak, i nie. Zazwyczaj bowiem przed aukcją należy dokonać rejestracji. W przypadku aukcji odbywających się w domu aukcyjnym przy Pięknej Gallery zarejestrować można się telefonicznie, osobiście w siedzibie domu aukcyjnego, a także przez internet, wysyłając specjalny formularz. Po zarejestrowaniu się nic nie stoi już na przeszkodzie, by wziąć udział w aukcji.
Nie tylko kupowanie
Aukcje dzieł sztuki oznaczają przede wszystkim możliwość zakupu obiektów, warto jednak wiedzieć, że wiele domów aukcyjnych poszukuje przedmiotów, które zostaną przeznaczone na sprzedaż. Podobnie jest w przypadku Pięknej Gallery. Istnieje możliwość zgłoszenia obiektu do licytacji, przesyłając zdjęcia wraz z opisem zawierającym dane o dziele. Na tej podstawie fachowcy i specjaliści z danego domu aukcyjnego będą mogli ocenić wartość przedmiotu i podjąć decyzję o dopuszczeniu go do licytacji bądź odrzuceniu oferty.
2 Replies to “Aukcje dzieł sztuki”