Jeśli jesteś kolekcjonerem sztuki lub po prostu okazjonalnym kupcem, wiesz, że dzieła sztuki można kupić w internecie lub w stacjonarnych galeriach sztuki. Jeśli jesteś artystą, doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że są to idealne miejsca do tego, by sprzedać swoje dzieła. Ale co, jeśli jesteś właścicielem dzieła innego niż własne i chcesz je sprzedać? W takiej sytuacji stajesz przed odwiecznym pytaniem: gdzie sprzedać obraz? Rzućmy okiem na niektóre z możliwości.

Być może to twój pierwszy raz i nie wiesz, jak sprzedać obraz, możesz ulec pokusie, by skontaktować się z w tym celu ze stacjonarną galerią sztuki. Problem polega na tym, że większość galerii zajmuje się dziełami z rynku pierwotnego, czyli obrazami, które pochodzą bezpośrednio od artystów. Ciebie z kolei interesuje rynek wtórny. Zatem gdzie sprzedać obraz, który nie został stworzony przez ciebie? Interesować cię powinny przede wszystkim domy aukcyjne, strony internetowe firm specjalizujących się w odsprzedaży sztuki lub aukcje internetowe.

Odsprzedawcy

Dealerów odsprzedaży można znaleźć w internecie. Szukając takich stron, nie zapomnij uwzględnić również frazy „rynek wtórny”. Jak już wspominaliśmy, galerie rynku pierwotnego bezpośrednio reprezentują artystów; nie sprzedają dzieł sztuki należących do kolekcjonerów. Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć, po prostu uruchom Google i powinieneś znaleźć kilka opcji. Istnieją witryny internetowe, na których można kupować i sprzedawać dzieła sztuki. Warto skontaktować się z nimi, aby sprawdzić, czy możesz tam sprzedać należące do ciebie dzieło.

Domy aukcyjne

Jeśli nigdy nie byłeś na aukcji, warto sprawdzić, jakie domy aukcyjne są w Twojej okolicy i przejść się na jedną z takich aukcji. Pracownicy domu aukcyjnego będą mogli powiedzieć ci, czy twój obraz nadaje się do sprzedania na aukcji i ile jest mniej więcej wart, a także zaplanować aukcję tak, aby przyciągnąć uwagę uczestników aukcji twoim przedmiotem. Domy aukcyjne zatrudniają ekspertów, którzy wycenią twoje dzieło i zaplanują całą akcję.

Internetowe strony aukcyjne

W przypadku, kiedy z jakiegoś powodu wizja domu aukcyjnego lub odprzedawcy cię nie kusi i w dalszym ciągu nie wiesz, gdzie sprzedać obraz, możesz też skorzystać z którejś z internetowych stron aukcyjnych i sprzedać obraz osobie, która zaoferuje najwyższą cenę. Problem z internetowymi aukcjami jest taki, że nie gwarantują one znalezienia kupca: nigdy nie wiesz, czy ktoś może być zainteresowany twoim przedmiotem. Pamiętaj, że istnieją dwa rodzaje kupujących: ci, którzy są naprawdę zainteresowani artystą, którego dzieła chcesz sprzedać, oraz inni, którzy chcą kupić dane dzieło tylko po to, by później je sprzedać i na tym zarobić. Oba typy kupujących szukają okazji, więc upewnij się, że otrzymasz co najmniej najniższą kwotę, za którą jesteś gotowy sprzedać dzieło.