Wielu z nas z utęsknieniem wyczekuje rozpoczęcia ferii zimowych, a część już je rozpoczęła. Jednak perspektywa zimowych szaleństw przy obecnej aurze pogodowej jest mało optymistyczna. Dodatnie temperatury i deszcze raczej niewiele mają wspólnego z naszymi oczekiwaniami. W zależności od regionu od 15 stycznia do 25 lutego dzieci nie pójdą do szkoły, a dorośli zaplanowali urlop. Jak zorganizować ten czas, by mimo pogody był źródłem wielu pozytywnych emocji i wspomnień?

Ferie zimowe kojarzą się przede wszystkim ze śniegiem, sankami i szaleństwami na dworze. Przynajmniej ja właśnie tak pamiętam je z dzieciństwa. Niestety już kolejny rok z rzędu pogoda nas nie rozpieszcza i zamiast szczypiącego w policzki mrozu, czujemy jesienną aurę. Osoby, które mieszkają w górach albo właśnie tam zaplanowały wypoczynek, mają więcej szczęścia. Pozostałym szukającym zimowego klimatu pozostają takie miejsca jak lodowisko. Ze względu na to, że sama poszukuję alternatywnych rozwiązań i propozycji miłego spędzenia czasu, postanowiłam zaprezentować Wam kilka pomysłów.

Coś dla wielbicieli muzyki

Pomimo tego, że najwięcej koncertów i festiwali odbywa się latem, nadchodzące tygodnie także mogą zapewnić moc wrażeń. Szukającym wydarzeń kulturalnych w swoim regionie, zachęcam do przejrzenia tego, co znajduje się na stronie Ticketmaster. W jednym miejscu są wyszczególnione eventy z całej Polski, razem z dostępnością biletów. Co ciekawe, rezerwując bilet za pośrednictwem tej strony, można go kupić w cenie oferowanej przez organizatora wydarzenia, więc nie ma ryzyka, że przepłacicie. Biorąc pod uwagę czas trwania ferii zimowych, prześledziłam głównie to, co dzieje się w styczniu i lutym. Wśród wymienionych opcji moją uwagę zwróciły koncerty grupy Pectus w Krakowie 21 stycznia, zespołu Enej 27 stycznia we Wrocławiu, czy Depeche Mode 7 lutego w Krakowie i 9 lutego w Łodzi. Osoby preferujące klasyczną wersję muzyki na pewno zainteresuje „Ethno Jazz – Muzyka Świata: Tango Polaco – Polskie Tango Po Hiszpańsku” 16 stycznia we Wrocławiu i „Valses de Vienne – Walce Wiedeńskie” 24 stycznia w Krakowie.

A dla kinomana…

Kolejną propozycją są fantastyczne produkcje, które już weszły do kin albo mają swoją premierę w najbliższym czasie. Wśród nich znajdzie się coś dla całej rodziny, dla miłośników komedii, czy fanów mocnych wrażeń. Tytuły, które w pierwszej kolejności są warte uwagi to filmy animowane „Fernando” i „Gnomy rozrabiają”, komedie „Pomniejszenie”, „Narzeczony na niby” i „Podatek od miłości”, a także horrory „Escape room” i „Naznaczony. Ostatni klucz”. Dla fanów kina akcji polecam „Więzień labiryntu. Lek na śmierć”.

Propozycje dla dzieci

Pomimo tego, że każdy z nas cieszy się na upragniony odpoczynek, ferie zimowe, są wyczekiwane głównie przez dzieci. Zatem, drodzy rodzice, czeka Was nie lada wyzwanie, bo jak nie sanki, lepienie bałwana i rzucanie śnieżkami, to co? Jeśli bliżej przyjrzycie się instytucjom kulturalnym w Waszym mieście, prawdopodobnie znajdziecie sporo atrakcji. Podczas ferii jest organizowanych wiele półkolonii, które dostarczą najmłodszym okazji do nawiązania nowych znajomości i wyśmienitej zabawy. Dobrze także przejrzeć to, co będzie się działo w Młodzieżowych Domach Kultury. Z tego, co do tej pory znalazłam, w wielu z nich będą przeprowadzane ciekawe warsztaty przygotowane dla dzieci o różnych zainteresowaniach. Naprzeciw potrzebom wychodzą także muzea, które również zaplanowały na czas ferii dodatkowe atrakcje. No i są jeszcze biblioteki. W każde wakacje i ferie przygotowują codzienne zajęcia plastyczne, czy książkowe. A jeżeli mimo wszystko zostajecie w domu, poza wspólną lekturą polecam odkurzenie gier planszowych i przypomnienie sobie zabaw z dzieciństwa. Może stworzenie mapy skarbów i wielu intrygujących wskazówek, które będą do znalezienia w różnych zakątkach domu, będzie właśnie tym, co całą rodzinę wprawi w wyśmienity humor?