Akcja wielu książek rozgrywa się w świecie przestępczym. Uwielbiamy wartką akcję, adrenalinę i balansowanie na krawędzi. Jednak ile w nich jest prawdy? Jeżeli chcecie dowiedzieć się jak wygląda prawdziwe życie gangstera, zachęcam do przeczytania autobiografii jednego z polskich przestępców „Byłem gangsterem. Prawdziwa historia”.

Narrator pisze pod pseudonimem Grek i wprowadza nas do swojego świata, w którym dominują pieniądze, przemoc, władza, seks, narkotyki. Opowiada o swoim trudnym dzieciństwie, o tym jak próbował zmienić swoje życie. Od początku nie należał do grzecznych chłopców, a podejście do świata i regularne ćwiczenia na siłowni umacniały jego pozycję. Aż w końcu znalazł pierwsze zatrudnienie…

Na gangsterskiej ścieżce

Początkowo nie ma mowy o szczególnie groźnych przewinieniach. Grek staje się jednym z bramkarzy w dyskotece, który bardzo szybko potrafi się rozprawić z konfliktową sytuacją. Czytamy o jego obowiązkach, o zaliczaniu kolejnych panienek. Jego determinacja i brutalność prowadzą do tego, że coraz groźniejsze grupy przestępcze zaczynają zwracać na niego uwagę. W ten sposób każdy krok prowadzi go w głąb świata przestępczego. Łamanie prawa dotyczy coraz to innych paragrafów, robi się niebezpiecznie. Opisy, z jakimi ma do czynienia czytelnik są bez cenzury, treść przypomina szczerą spowiedź, historia wciąga, choć nie do końca znamy jej finał.

„- Słuchajcie, panowie, co mnie tam obchodzą moi żołnierze, dla mnie to możecie ich nawet pozabijać, chuj z nimi. Ja chcę zarabiać siano i możemy działać razem, mam świetne kontakty w Polsce i zagranicą, zarabialibyśmy na porwaniach, gorzale i papierosach. Widzę, że macie mocną ekipę, a taka by mi się przydała, naprawdę możemy być wspólnikami, co wy na to”?

Świat obok nas

Grek pokazuje nam jak w rzeczywistości wygląda to, co często jest ubarwiane przez autorów książek sensacyjnych i kryminałów. Zaprasza nas w mroczną podróż, w której można się zatopić, uzależnić, ale która nie jest pozbawiona strachu i wątpliwych perspektyw. Otwórzcie ten niezwykły tytuł, poznajcie gangsterów ze stali, bezwzględnych i twardych, których już sam widok może zmrozić krew w żyłach. Jak wygląda ich praca? Jak funkcjonują ich rodziny? Czy istnieje coś takiego jak solidarność? Jak wygląda życie za kratami? Wejdźcie do świata, którego nie poznacie w żadnym filmie i w żadnej książce!


Za książkę do recenzji dziękujemy: