Kulturantki_Jakub_Gołąb_Rząd_Doskonały_recenzja„Rząd doskonały. Dobór, dopasowanie, działanie” to praktyczny przewodnik po świecie jeździectwa obowiązkowy dla każdego, kto planuje wsiąść na koński grzbiet i naprawdę nauczyć się współpracować z tymi pięknymi zwierzętami. Ten poradnik z pewnością wyczerpuje temat i rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości – znajdziecie tam odpowiedzi na każde pytanie. Jeśli nie trafiliście na swojej drodze instruktora, który pokusił się o podejście do nauki w sposób rzetelny, to „Rząd doskonały” pozwoli uzupełnić braki wiedzy przed kolejną jazdą w siodle.

Jakub Gołąb w swojej książce zaprezentował wszystkie elementy wyposażenia konia oraz jeźdźca – omówił i scharakteryzował nie tylko różne rodzaje ekwipunku, ale także, co uważam za największy atut tej pozycji, szczegółowo pokazał do czego każe z nich służy i  jak działa. Zrozumienie tych mechanizmów i zależności między akcją jeźdźca poprzez elementy końskiego rzędu, a reakcją konia na wysyłane mu przez nas komunikaty, pozwoli na lepszą współpracę i większą przyjemność z jazdy – zarówno dla jeźdźca, jak i dla konia. Jeśli jeździliście już na koniu, to z pewnością mieliście lepsze i gorsze momenty we współpracy ze zwierzęciem – znajdziecie wytłumaczenie wielu zachowań konia, których do tej pory nie umieliście wytłumaczyć właśnie z braku wiedzy.

Zrozumienie budowy ciała konia oraz tego, jaką funkcję pełnią poszczególne elementy końskiego rzędu podczas jazdy, pozwolą na lepszą współpracę z technicznego punktu widzenia. Jednak autor nie poprzestaje na tym. W pracy z żywym zwierzęciem bardzo istotne jest zrozumienie psychiki konia, która jest zupełnie inna niż nasza, jednak nie zmienia to faktu, że koń z człowiekiem mogą się świetnie rozumieć, sprawnie komunikować, a nawet zaprzyjaźnić. Koń, jak każde zwierzę, nie może nam werbalnie przekazać informacji o tym, że siodło jest źle dopasowane do jego grzbietu i przez to jazda sprawia mu dyskomfort, a w dłuższej perspektywie destruktywnie wpływa na jego zdrowie. Jakub Gołąb wielokrotnie w swojej książce przedstawia zachowania konia, będące reakcją na błędy popełniane przez jeźdźca – nie raz i nie dwa otworzyły mi się oczy podczas lektury. Ileż to razy pomyślałam: „Ach więc to dlatego…”? Żaden instruktor nie przekazał mi tych wszystkich istotnych informacji, które zawał w swojej książce Jakub Gołąb.

Nie tylko zdrowie i bezpieczeństwo konia jest ważne. Każdy, kto wsiada na konia po raz pierwszy z pewnością obawia się nieprzewidzianych reakcji zwierzęcia oraz tego, że koń nie będzie wykonywał komend, niektórzy boją się też upadku z konia. Koń to zwierzę silne fizycznie, każdy posiada też swój indywidualny charakter – jedne są łagodne, inne bardziej narowiste, jedne mają wesołe i przyjacielskie usposobienie, inne to dowcipnisie, skore do psot. I właśnie dzięki wiedzy możemy lepiej zrozumieć konia, jego potrzeby oraz poprawnie rozumieć jego zachowania, które powinny być dla nas swoistym komunikatem. Jeżdżąc na koniach hobbistycznie nigdy nie pokusiłam się o zgłębienie tematu – teraz bardzo tego żałuję i bardzo się cieszę, że ta pozycja trafiła w moje ręce.

Jakub Gołąb to z wykształcenia lekarz weterynarii, baczny obserwator koni, z którymi pracuje od wielu lat. W obszarze jego zainteresowań jest zwierzęca psychika: mechanizmy uczenia się, odczuwanie emocji oraz inteligencja. W swoim dorobku literackim posiada jeszcze inne pozycje dotyczące koni: „Koń naturalny, naturalny jeździec”, „Kopyta doskonałe. Naturalna pielęgnacja i rehabilitacja” i „Partnerstwo doskonałe. Człowiek i koń na drodze do porozumienia”, po które ja osobiście chętnie sięgnę.

Z czystym sumieniem polecam Wam „Rząd doskonały” – jest to pozycja obowiązkowa, dla każdego, kto wsiada na koński grzbiet i chce nauczyć się świadomej współpracy z tymi pięknymi zwierzętami. Znajdziecie tam wyczerpujące odpowiedzi na wszelkie nurtujące Was pytania, na zadanie których często nie ma czasu podczas nauki jazdy.