978-83-7785-556-0Zachęcam dzisiaj do odbycia niezwykłej, ale zarazem niebezpiecznej podróży w głąb malowniczej i odległej Australii. „Poczta do nigdy-nigdy” to ekscytujący reportaż jednego z najbardziej znanych, polskich dziennikarzy – Lucjana Wolanowskiego. Ukazuje on mozaikę magicznych miejsc, przepięknych bezdroży i nietkniętych cywilizacją farm czy osad. Własnymi oczami obserwuje australijskie zwyczaje,  nie szczędząc przy tym czytelnikowi śmiesznych anegdot i dowcipów. Dociera do najbardziej nietkniętych przez człowieka miejsc i odkrywa wiele tajemnic oraz dawno zapomnianych lądów.

Lucjan Wolanowski to polski pisarz, reporter, podróżnik i tłumacz. Nigdy nie potrafił odnaleźć się w jednym zawodzie, a natura jego charakteru sprawiała, że dawał z siebie zawsze ile tylko zdołał dać. Urodził się w Warszawie, ale studiował w Grenoble na Wydziale Elektrochemii i Elektrometalurgii lecz przed wybuchem II wojny  światowej wrócił do Polski. W okresie okrucieństwa wojennej zawieruchy został zaprzysiężony na żołnierza Armii Krajowej oraz Związku Walki Zbrojnej. W okresie okupacji prowadził aktywny udział w konspiracji, a po wojnie zaczął pielęgnować swój talent pisarski. Pisywał najczęściej reportaże dla różnego rodzaju czasopism, w latach 60. odbył wiele zagranicznych podróży i pokochał życie na walizkach. Został stypendystą Departamentu Stanu USA, pełnił również funkcję doradcy Wydziału Informacji Światowej Organizacji Zdrowia w Genewie. Był także stałym członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Literatów oraz Stowarzyszenia Pisarzy. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

„Gdy Wolanowski trafił po raz pierwszy do Australii, był już znanym, podróżującym po świecie dziennikarzem, autorem wielu książek i relacji prasowych. Ale to właśnie ten kontynent w dole globusa stał się jego tematem życia, zapewniając mu miejsce w historii polskiego reportażu. Dzięki tej właśnie książce przez wiele lat poznawaliśmy Australię. „

Mariusz Kubik – sekretarz i archiwista Lucjana Wolanowskiego

„Poczta do nigdy-nigdy” to podróż, którą rzetelnie ukazuje Lucjan Wolanowski. Opisuje wszystko to, co udało mu się  zobaczyć w sposób  bardzo staranny i realistyczny. Stara się rysować obraz otaczającej go rzeczywistości tak aby nie pominąć nawet najmniejszego elementu. Nie stroni od śmiesznych uwag i rozbudowanych dygresji, które mają charakter gawędy. Pogodnie i z uśmiechem ukazuje zwyczaje ludności Australii, niekiedy absurdalne rozwiązania bądź problemy, z którymi borykają się na co dzień mieszkańcy tak rozległej krainy. Swoje spostrzeżenia popiera utwierdzoną i sprawdzoną wiedzą historyczną, która sprawia, że niekiedy ma się wrażenie jakby „Poczta do nigdy-nigdy” stanowiła jeden z najcenniejszych przewodników. Lucjan Wolanowski to niezwykle utalentowany pisarz i reporter, który każdą swą informację czerpał z pokaźnego, sprawdzonego i autentycznego źródła więc charakter jego książki przypomina momentami najbardziej wiarygodne i dostępne źródło wiedzy na temat Australii. Stara się przybliżyć czytelnikowi jak wyglądało życie każdego mieszkańca: z czego się utrzymywał, co jadł i pił, a nawet w jaki sposób komunikował się z odległą o kilkaset mil – osadą. Rozpisuje się na temat edukacji najmniejszych dzieci, które edukowano korespondencyjnie, ponieważ szkoła – jeśli nawet była, to zbyt daleko aby móc do niej uczęszczać. Pokazuje to z czego słyną Australijczycy oraz to z czego nie są dumni i przestawia to w sposób niezwykle humorystyczny.

„Dotarł do miejsc i ludzi, których często nie znali sami Australijczycy. I choć pisał o ludzkich dramatach, nie stronił od humoru i literackiego dystansu – tego co nazywał ludzką stroną powieści. Nieraz powtarzał, że lepiej raz coś zobaczyć, niż tysiące razy usłyszeć. Podróżowanie było dla niego nie tylko wyprawą, ale i przeżyciem, rodzajem wtajemniczenia, rozpoznawaniem siebie na nowo w zetknięciu z odmiennością obcych kultur.”

Mariusz Kubik – sekretarz i archiwista Lucjana Wolanowskiego

Lucjan Wolanowski staje w obliczu nieznanego i stara się uchwycić z własnych doświadczeń jak najwięcej szczegółów. Poznając nowe kultury nabywa niezwykłej otwartości, ale także i dystansu do pewnych obyczajów. Odnajduje wspólny język z miejscową ludnością, zadomawia się w klimacie upalnej Australii i stara się wszystko to przelać na papier. „Poczta do nigdy-nigdy” to inspirujący reportaż, który zachęci Was do częstszych podróży. Spędzanie aktywnie czasu i odkrywanie sekretnych miejsc – to jedna z najbardziej trafnych form spędzania wakacyjnych chwil, których zostało już naprawdę niewiele. Pełen zabawnych odniesień reportaż jest ciekawy także ze względu na sporą liczbę autorskich fotografii, które przedstawiają autentyczność opisywanych odwiedzin w dolnej części Globu. Gorąco zachęcam do sięgnięcia po tego typu literaturę, ponieważ w niej odnajdziecie nie tylko wiele przydatnych informacji, ale również będziecie mieli do czynienia z zapalonym podróżnikiem, który na pewno Was zainspiruje do wędrówek w nieznane.

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu ZYSK i S-ka

logo-zysk