
Wielu osobom praca stewardessy jawi się jako spełnienie marzeń – krótkie godziny pracy, ciągłe podróże i wysokie pensje. Tymczasem kulisy tego zawodu nie zawsze są tak różowe…
Szkoła stewardess
Kilkanaście lat temu bardzo lubiłam oglądać film Szkoła stewardess z Gwyneth Paltrow. Zachwycały mnie stroje, dostęp do elitarnego podniebnego świata. Po obejrzeniu Top gun byłam już zakochana w lotnictwie i jawiło mi się jako coś bardzo prestiżowego, pięknego i fascynującego.
Więc chcesz zostać stewardesą? I jesteś tego absolutnie pewna? Jeżeli marzą ci się dalekie podróże, szacunek pasażerów, prestiż i duże pieniądze, to jest to zawód dla ciebie! Tyle że musisz się cofnąć do lat sześćdziesiątych. W obecnych czasach realia tego zawodu są całkiem inne. Gorsze – zdecydowanie gorsze.
My zawsze czekamy na VIP-ów
Teresa Grzywocz opisuje codzienność pracowników pokładowych, dzieli się swoimi przemyśleniami i przygodami, pokazuje plusy i minusy zawodu, wokół którego narosło wiele mitów. Rozwój ,,taniego latania” sprawił, że nie jest to już ekskluzywny środek transportu. Zawód stewardesy już nie jest tak prestiżowy, dobrze płatny i pozwalający na podróżowanie po całym świecie jak dawniej. Teraz pobyty w miejscach docelowych zostały skrócone do minimum, a godziny pracy wydłużone. Przepracowanie, nieregularne posiłki, krótki sen, brak wolnych świąt i weekendów, zmiana stref czasowych i samolot pełen przenajróżniejszych pasażerów powodują duży dyskomfort w pracy. Książka ta wyraźnie pokazuje, że nie jest to zawód dla każdego – trzeba lubić ludzi, posiadać anielską cierpliwość i umieć błyskawicznie odnaleźć się w nowej sytuacji.
Opowieści pokładowe składają się nie tylko z historii, które zdarzyły się na pokładzie samolotu, ale też z podstawowych wiadomości o pracy stewardesy, informacji o rekrutacji do linii lotniczych i o wymaganiach, które muszą spełnić kandydaci na stewardesy i stewardów. Autorka podkreśla, że od przyszłej stewardesy wymaga się nie tylko drobiazgowej wiedzy o wielu procedurach dotyczących bezpieczeństwa, ale też bardzo dobrej kondycji i sprawności fizycznej. Nie jest to zawód, w którym łatwo można nawiązać przyjaźnie czy chociaż bliższe znajomości. Ze względu na ruchomy grafik rzadko zdarza się, że dana stewardesa dwa razy leci z dokładnie tą samą załogą.
Życie stewardes często toczy się wokół zakupów. Jest to szczególnie widoczne na Dalekim i Bliskim Wschodzie, gdzie firmy płacą dużo i zatrudniają młode dziewczyny, które żyją pod presją innych koleżanek posiadających szafy pełne markowych ciuchów i torebek.
Praca w chmurach
Opowieści pokładowe to lektura obowiązkowa dla tych, którzy poważnie myślą o związaniu swojej przyszłości z lataniem. Znajdą tu wiele życiowych porad dotyczących rekrutacji, poznają plusy i minusy tego zawodu, dowiedzą się jak funkcjonuje ta branża „od wewnątrz”. Poza praktycznymi wskazówkami w książce znajdują się rozdziały poświęcone pilotom.
Bądź wdzięczny za uśmiech. Masz go za darmo. W powietrzu jest on wliczony w cenę biletu.
Czytając te książkę czytelnik widzi, jak odpowiedzialna jest praca stewardesy. Widzi też, jeśli jest ona czyimś marzeniem to warto podjąć ryzyko i przejść przez rekrutacyjne sito by je spełnić. Satysfakcja z wykonywanego zawodu będzie wówczas niewyobrażalna. Najnowsza książka Teresy Grzywocz to zbiór prawideł i anegdot z podniebnego świata. To uchylenie drzwi do elitarnego świata. Ja jestem nią oczarowana, a historie, o których przeczytałam, zostaną ze mną na długo. Zapnijcie pasy, wzbijamy się w przestworza!
Za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu: