Piwnica pod Baranami stanowi dla nas pewnego rodzaju kultowe miejsce, w którym działo się wiele interesujących projektów. Z pewną tęsknotą myślę, o czasach w których przyszło żyć Leszkowi Długoszowi. Sam Kraków stanowi dla mnie miejsce spotkań ciekawych osób, o których bardzo chętnie czytam. Stąd moja chęć przeczytania wspomnień Leszka Długosza pt. „Pod Baranami ten szczęsny czas…”
Leszcze Długosz utożsamia się z zespołem Piotra Skrzyneckiego. To właśnie w latach 60 i 70 XX wieku kabaret był w apogeum świetności. To elitarne w swoim rodzaju grono było tak ścisłe, że nie łatwo było się do niego dostać. Grupę zasilała między innymi Ewa Demarczyk, Władysław Dymny. Po ich śmierci Leszek Długosz przestał występować w Piwnicy, koncertował w kraju i za granicą.
W książce oprócz historii jej autora, znajdziecie opowieści dotyczące osób znanych m.in.: Piotra Skrzyneckiego, Ewy Demarczyk, Zygmunta Koniecznego.
Oprócz tego jest wiele niespodzianek i informacji, które zaskoczą również osoby przebywające w tamtym czasie w Piwnicy pod Baranami.
Piwniczna oferta tamtego okresu została uatrakcyjniona twórczością między innymi Janiny Garyckiej, która podczas wieczoru autorskiego czytała krótkie bajki.
Teksty zabawne, liryczne humoreski, pełne lotnych aluzyjności. […] Janina, niepewna swojej literackiej oferty, okraszała te wieczorki dodatkowymi produkcjami artystycznymi […] jako wirtuozka gry na grzebieniu. Takie między innymi propozycje kulturalne w podziemiach Krakowa można było napotkać w czasach odwilży poststalinowskiej, po wypadkach poznańskich, w początkach Gomułki.
W publikacji został poruszony temat książki Jolanty Drużyńskiej oraz Stanisława M. Jankowskiego “Kolacja z konfidentem. Piwnica pod Baranami w dokumentach Służby Bezpieczeństwa”. Ujawnione w niej przypadki długoletniej współpracy agenturalnej pewnych osób z kadry kabaretu wywołały oburzenie. Tamte czasy swoim chaosem pochłonęły wiele ciekawych osób, budząc w nich część swojej osobowości, której po dziś dzień się wstydzą.
Książka dla osób, które kochają Kraków. Dla koneserów kultury oraz dla wrażliwców, którzy bez sztuki nie wyobrażają sobie życia.
Leszek Długosz to śpiewający poeta, kompozytor, pianista, aktor, felietonista (“Czas Krakowski”, “Rzeczpospolita”, “Dziennik Polski”). Opublikował wiele zbiorów poezji i płyt autorskich, między innymi: “Z tego co jest”, “Dusza na ramieniu”, “Po głosach, po śladach”. Jest autorem oraz wykonawcą programów radiowych i telewizyjnych: “Literatura wg Długosza”, “Przyjemności niedzieli”. Koncertuje na terenie całego kraju, występował w większości krajów europejskich, W okresie świetności Piwnicy pod Baranami, w latach 60. i 70., jedna z najbardziej twórczych osobowości kabaretu.
Za egzemplarz do recenzji dziękujemy wydawnictwu