378587-352x500Doczekałam się nareszcie wyśmienitej autobiografii jednego z moich muzycznych idoli – Duffa McKagana. W ciągu kilku dni pochłonęłam całą książkę, jednak nie byłam w stanie od razu napisać tej recenzji. Dlaczego? Choć spodziewałam się, że życie zawodowego muzyka nie jest usłane różami i wiąże się z wieloma mrocznymi wątkami, to jednak zupełnie zaskoczyła mnie ta opowieść. Duff opisuje w niej bez ogródek wszystko to, z czym zetknął się w swoim życiu. Bez owijania w bawełnę przyznaje się do swoich problemów z narkotykami, alkoholem oraz innymi używkami. Opisuje świat, w którym się wychował oraz z którego próbował uciec, chcąc zrobić ogromną karierę w Hollywood.

Dzięki tej biografii poznałam postać Duffa od zupełnie innej strony. Wiadomo – muzycy to specyficzna grupa społeczna, która rządzi się zupełnie odmiennymi prawami. Tam problemy z nadużywaniem alkoholu, czy narkotyków to tak zwany chleb powszedni. Jednak wiele z przytoczonych w jego książce historii wręcz zmroziło mi krew w żyłach. Opisy sytuacji, w których wielokrotnie zmuszony był walczyć o życie i prosił lekarzy o zakończenie swojego cierpienia, wstrząsnęły mną na tyle, że przez kilka dni odpoczywałam zupełnie od pisania, żeby zebrać myśli i móc opisać te emocje, które towarzyszyły mi podczas czytania jego książki.

Uważam, że to bardzo dobra biografia, ponieważ autor daje czytelnikowi możliwość przeżycia każdej z przytaczanych historii wspólnie. Obszerne, pełne emocji opisy, napisane w bardzo realistyczny i szczery sposób, pozwoliły mi  przenieść się na chwilę do życia Duffa i krok po kroku przejść z nim całą muzyczną drogę – aż na sam szczyt popularności.

Z czystym sercem polecam tę książkę, szczególnie tym osobom, które uwielbiają szczere historie znanych osób, ukazane z zupełnie zaskakującej i nieprzeciętnej perspektywy. Każdy, kto śledził losy Guns N’ Roses może być pewien, że po przeczytaniu tej biografii będzie nie tylko wstrząśnięty, ale zrozumie, że często świat show-biznesu wcale nie jest tak kolorowy, jak go przedstawiają…

Za egzemplarz recenzencki dziękujemy wydawnictwu SQN:

Wydawnictwo SQN