coverbigDanuta Śmierzchalska to wprost genialna kobieta! W jednym miejscu zebrała wspaniałe opowieści z życia znanych i lubianych osób dotyczące tematyki świątecznej. Nie są one wcale cukierkowo słodkie, lecz po prostu prawdziwe. Wiele znanych nam z mediów „gwiazd” nie miało wcale lekkiego życia. W wielu przypadkach ich święta kojarzyły się z bólem, samotnością, strachem i cierpieniem. Przez wiele lat czekali na to, aby móc to zmienić i raz na zawsze zapomnieć o przykrych wspomnieniach. Niektórzy wręcz przeciwnie – od zawsze kojarzą święta jako najpiękniejszy i najbardziej magiczny czas w ich życiu. To wprost cudowne!

Dlaczego? Ponieważ ta książka ukazuje, jak ludzie bardzo się od siebie różnią. Jakie mają skrajne poglądy na te same, znane społecznie tematy i tradycje. Jak w zupełnie odmienny sposób celebrują zwyczaje oraz spędzają ten najpiękniejszy czas w roku, jakim są właśnie Święta Bożego Narodzenia. Czy wolą je spędzać z rodziną, czy może zupełnie samotnie na drugim końcu świata? Czy dają sobie prezenty? Jakie kolędy lubią śpiewać najbardziej? Co spożywają podczas wigilijnej kolacji? Te i wiele innych pytań mają swoje odpowiedzi właśnie w przytoczonych w tej książce krótkich historiach.

Każda opowieść ma dosłownie kilka stron, które zawierają wspomnienia i zwierzenia m.in. Martyny Wojciechowskiej, Henryki Krzywonos, Magdy Gessler, czy Ireny Eris. Łącznie – 22 osoby podzieliły się z czytelnikami cząstką siebie i swojego życia. Bez żadnych podziałów społecznych, kulturowych i politycznych. Ta książka to wspaniała kwintesencja świąt – pokazanie tego, co jest w nich najważniejsze i o co warto się martwić. Może niedokończone mycie okien, czy jedno ciasto mniej niż w zeszłym roku nie są tak wielkim problemem, jak nam się teraz wydaje?

Warto usiąść, zastanowić się i oddać się w pełni refleksji. Być może ta książka pozwoli na chwilę zatrzymać się i zastanowić – „a jakie ja mam wspomnienia odnośnie świąt?”. Poza opowieściami znanych osób, autorka zawarła także krótkie informacje dotyczące historii i tradycji – między innymi kolęd, opłatka, choinki, czy prezentów. To wspaniała encyklopedia wiedzy i myśli świątecznych dla każdego, kto choć trochę lubi odprężyć się i zrelaksować przy dobrej książce o życiu. Takim prawdziwym, nie takim, jaki codziennie oglądamy w telewizji i o jakim czytamy w gazetach. Te „gwiazdy” z pierwszych stron gazet to zwykli ludzie, tacy jak Ty i ja J

Za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu Rebis:

Dom Wydawniczy Rebis