granica-bolu-o-zrodlach-agresji-i-przemocy-b-iext30146437Kiedy w pierwszej chwili otworzyłam książkę, aby wczytać się w nią głębiej i spróbować zrozumieć tajniki tytułowej „granicy bólu” myślałam, że będzie to lektura łatwa i lekka. Nie spodziewałam się, jak wiele jestem w stanie nauczyć się i zrozumieć dzięki niej, a przede wszystkim zupełnie zweryfikować swoje dotychczasowe poglądy na temat zachowania każdego człowieka. Dłuższą chwilę więc zajęło mi zastanowienie się, co powinnam napisać w tej recenzji?

Przede wszystkim – jest to książka dla każdego, kto choć trochę interesuje się sobą i swoim ciałem, własnym zachowaniem oraz czynnikami, jakie na nie wpływają. Skłania do głębszych refleksji, zajrzenia w głąb własnego umysłu i duszy oraz przeanalizowania swojego dotychczasowego życia. Autor książki to znany neurobiolog, który zajmuje się także psychiatrią i psychoterapią. W doskonały sposób, krok po kroku obala dotychczasowe mity, które od wieków krążą wśród społeczeństwa, a także udowadnia, które teorie wygłaszane przez wielkich naukowców, rzeczywiście mają pokrycie w realnym życiu.

„Agresja to powstały w toku ewolucji, zakorzeniony w naszej neurobiologii program zachowania, który ma umożliwić człowiekowi ochronę ciała i unikanie bólu. Jednak neurobiologiczne ośrodki bólu w ludzkim mózgu reagują nie tylko na przykre bodźce fizyczne – uaktywniają się również wtedy, gdy człowiek jest upokarzany, poniżany, dyskryminowany. To dlatego agresję wyzwala nie tylko celowo zadawany ból fizyczny, ale i wykluczenie społeczne.”

To książka, dzięki której zrozumienie własnych zachowań stanie się dużo łatwiejsze, a także zainspiruje do nauczenia się samokontroli oraz akceptacji niektórych czynników determinujących nasze codzienne życie. Agresja, która towarzyszy nam w wielu chwilach i sytuacjach – stanie się dużo bardziej zrozumiałym zjawiskiem, dzięki czemu łatwiej będzie się przed nią bronić.

Joachim Bauer w prosty i jasny sposób tłumaczy, iż takie czynniki, jak między innymi ostracyzm, brak akceptacji, piętnowanie odmienności oraz ignorowanie zasady równych szans są jednym z głównych powodów powstawania agresji. Daje także rady, jak z nią walczyć i przede wszystkim – w jaki sposób ją postrzegać. Ponieważ poznanie swojego „wroga” jest jednym z kroków, do poradzenia sobie z nim i nauczenia się kontroli własnych zachowań.

Książka uzyskała także patronat honorowy Rzecznika Praw Dziecka – Marka Michalaka.

Za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu Dobra Literatura:

dobra_literatura_logo_cz_b