“Książka, która nie chciała być czytana” wręcz musi zostać przeczytana! Warunek jest jeden – poczucie humoru. Duet autora Davida Sundina oraz ilustratora Alexisa Holmqvista stworzył nietuzinkową, przezabawną powieść dla dzieci, która z pewnością spodoba się wielu dorosłym!
David Sundin to szwedzki pisarz, prezenter telewizyjny i komik. Szwedzi potrafią w literaturę dziecięcą, dowody są niepodważalne. Warto tu wymienić między innymi kultową autorkę “Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lidgren, twórcę serii “Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka czy Rose Lagercrantz, która wymyśliła cudowny cykl “Dunia”.
“Książka, która nie chciała być czytana” jest szelmowska, dowcipna i bardzo przewrotna. Budzi mnóstwo pozytywnych emocji. Gwarantuje świetną zabawę podczas lektury, śmichy-chichy również. Mojej trzyletniej córce książka przyniosła dużo radości. Przyznaję się bez bicia, że i mnie rozbawiła niemal do łez.
Było sobie raz dziecko, które nie mogło zasnąć.
Spytało więc dorosłego, czy poczyta mu książkę.
A dorosły odpowiedział:
“Pewnie, że tak!”
Nie powinien był tego mówić.
Bo dziecko znalazło szczególną książkę.
Książkę, która nie chciała być czytana.
I która robiła, co mogła, żeby do tego nie dopuścić.
A opowieść o tej książce zaczyna się teraz!*
Pandur, co kreptał peps
W środku znajdziecie wygibasy słowne kojarzące się z “Alicją w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Można połamać sobie na nich język, ale co tam. Grunt, że bawią.
Akcja: interakcja!
Nie zabraknie też interaktywnych gier:
Dmuchanie to nie wszystko! Będziecie musieli przekręcać, przyciskać, śpiewać, walczyć z krokodylem, głaskać króliczka. Czeka Was jeszcze kilka innych czynności zawstydzających dorosłych, za to rozśmieszających maluchy. Ale kto tu jest ważniejszy?
A jeśli lubicie interaktywne tytuły, sięgnijcie również po “Guzikową książkę” Sally Nicholls.
Idealna na wakacje!
Wyjeżdżacie z dziećmi na wakacje? Koniecznie wrzućcie do walizki “Książkę, która nie chciała być czytana”! Jest lekka dosłownie i w przenośni, w sam raz na letnie eskapady.
* Wszystkie cytaty pochodzą z recenzowanej książki w przekładzie Anny Czernow.
** Grafiki wykorzystane w recenzji to zdjęcia wybranych stron “Książki, która nie chciała być czytana”.
Za egzemplarz recenzencki dziękujemy: