14199280_1219620081391824_2689103699707947999_nPozytywne i energetyczne rytmy to coś, co w mojej ocenie jest charakterystyczne dla zespołu MetKa. Słuchając ich płyty od razu wprawiam się w lepszy nastrój. Na co dzień artyści są równie pozytywnie zakręceni. Może chcecie poznać ich bliżej? Być może jesteście ciekawi ich emocji po koncercie na Majdanie? 

Graliście na Woodstocku, Finale WOŚP, Wasza muzyka jest skoczna i żywiołowa. Zawsze jesteście pełni energii?

Możemy odpisać, że tak, oczywiście, w encyklopedii pod hasłem energia jest na pewno zapisana Metka:), ale tak naprawdę, to wejście na scenę i reakcja ludzi bawiących się przy naszej muzyce jest dla nas zastrzykiem adrenaliny. Często prowadzimy rozmowy po koncertach typu „ale co tam się działo” (bo sami pewnie byliśmy zaskoczeni pozytywnym odbiorem) i ilu jest nas w zespole, tyle wersji co się zdarzyło na danym koncercie:) Jest to pewnego rodzaju magia, która się dzieje między nami a publicznością, ciężko to opisać, trzeba przyjść na koncert. Oczywiście na co dzień jesteśmy odpowiedzialnymi ludźmi, pracującymi, zajmującymi się swoimi dziećmi, odwożącymi je do szkoły i bawiącymi się czasami z nimi w detektywów. Muzyka to część naszego życia i też naszych rodzin, jednak nie budzimy naszych bliskich rano słowami „hej, jak się bawicie”.

Wśród koncertów jakie macie na koncie jest Majdan w Kijowie. Czy potraficie opisać emocje jakie Wam wtedy towarzyszyły? Poczucie solidarności, patriotyzm? Czy była wyczuwalna pewna charakterystyczna aura?

Pół roku przed wybuchem rewolucji byliśmy z trasą koncertową na Ukrainie. Poznaliśmy wielu ludzi – muzyków, organizatorów. Ludzie tacy jak my. Mają dzieci, rodziny, kończą szkoły i zastanawiają się czy znajdą pracę. Kiedy rozpoczął się Majdan wszyscy oni włączyli się do walki o normalny świat dla siebie i swoich dzieci. Pojechaliśmy tam, żeby im pokazać, że nie są sami, że nie zostawiamy przyjaciół w potrzebie. Na miejscu zobaczyliśmy barykady i pół miliona ludzi. Zagraliśmy i poczuliśmy , że wraz z nimi tworzymy historię.

Wasze utwory zawierają sporą dawkę poczucia humoru, a słuchając Waszej muzyki miałam nieodparte wrażenie, że stanowi dla Was świetną zabawę. Jestem bardzo ciekawa, jak wyglądają Wasze próby…

To fakt, że tak zwana „głupawka” towarzyszy nam często. Jesteśmy grupą przyjaciół, która prawdopodobnie, też w taki humorystyczny sposób radzi sobie z problemami, które ma pewnie każdy. Nic nie musimy udawać, świadczą o tym też koncerty i nasze filmy, które lubimy bardzo robić, a te filmy nie mają scenariuszy:) Może te próby to taka forma terapii…

A nazwa zespołu? MetKa… wiem, że jest to połączenie pierwszych liter gatunków muzycznych, ale czy celowo stworzyliście nazwę, która może budzić skojarzenia?

Z nazwą zespołu to ciężka sprawa. Ta nazwa ma nam towarzyszyć przez wiele lat, więc nie może być ani głupia, ani bezsensowna:) Są rankingi najgorszych nazw, co nas zawsze bardzo śmieszyło. Podobnie czują się rodzice, którzy muszą dać jakieś imię dziecku i… zawsze znajdzie się jakiś głupi rym do imienia:) Nasza nazwa powstała naprawdę z połączenia dwóch gatunków, które chcieliśmy pomieszać. Kolejne skojarzenia to „markowy zespół”, „kiełbasa”, i oczywiście bestseller „metka od ubrania”:) Cieszymy się, że nazwa jest rozpoznawalna i budzi w sumie pozytywne i humorystyczne konotacje.

16402211_282646755486762_1920023654_n

Gracie koncerty w różnych częściach naszego kraju i nie tylko. Czy podzielicie się z nami poważniejszymi planami na ten rok?

Zapraszamy do odwiedzania naszego profilu na facebook’u.  Odwiedzimy w tym roku sporo miejsc w Polsce, będzie można tam też śledzić nasze dokonania filmowe i nie tylko. Odwiedzimy na pewno większość dużych miast i mniejszych miejscowości, szczegóły będą niedługo ogłoszone właśnie na naszym fanpage’u.

Najlepsze w tworzeniu muzyki jest…

Radość (pewnie ten związek chemiczny, który się wyzwala w mózgu się jakoś nazywa:)) Dodatkowo poznawania fantastycznych ludzi na koncertach, miejscowości, domów kultury i organizatorów, dla których ważna jest sztuka. Bo Metka to nie tylko humor, ale też refleksja jak się ktoś chcę wsłuchać w teksty.

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Oczywiście zachęcam do odwiedzenia strony zespołu. Dla wszystkich fanów poniżej plan koncertowy na najbliższe miesiące:

18/03 Gdańsk,
19/03 Kwidzyn. Klub Spichlerz
31/03 Poznań,
1/04 Gorzów Wlkp.
2/04 Sochaczew
Na koniec zachęcam do lektury recenzji debiutanckiego albumu MetKi i obejrzenia teledysku do piosenki „Chodź tu do mnie”: