Dzisiaj chcę Wam przybliżyć świetną książkę w wersji audio, czytaną przez znakomitego (dla tematyki książki) lektora. „Zabawka Boga” to powieść historyczno – sensacyjna, która spodoba się wszystkim osobom, które lubią zagadki historyczne, zgłębianie biblijnych tajemnic, podróże i egzotyczne przygody. Autor, Tadeusz Biedzki, to zapalony podróżnik, który w swojej powieści prowadzi czytelnika przez Francję, Damaszek i Etiopię.
Książka różni się od innych m.in. pod tym względem, że głównym bohaterem jest sam autor, który dostaje napisany kilka lat wcześniej tajemniczy list od przyjaciela sprzed lat – Andrzeja. Zakonnik zawiera w jego treści niezrozumiałe wskazówki i fragment zagadki. Podróżnik poznaje pozostałą część zagadki, kiedy odwiedzi jeden z francuskich zakonów. Niezrozumiały łaciński tekst, jeszcze bardziej niezrozumiałe jego tłumaczenie i szyfr, który może uniemożliwić rozwiązanie sprawy. Rozpoczyna się długa podróż przez miejsca, które przed wiekami były punktami podróży Jana i Miriam – matki Jezusa. Ostatecznie wyprawa doprowadzić ma do jedynej osobistej rzeczy, która należała do Jezusa – dziecięcej zabawki, zrobionej przez Józefa. Co się stało z najważniejszym dla Miriam przedmiotem po jej śmierci? Dlaczego mała skrzynka pojawia się w średniowieczu? Co po swoich niezwykłych odkryciach, postanowi zrobić średniowieczny templariusz Rajmund?
Autor zachęca do podróży w czasie, w której czytelnik cofa się do początków chrześcijaństwa, następnie do średniowiecza. Opisywane są miejsca, miasta, które nie zmieniły się przez wieki. Od Francji przez Damaszek, Roha, Jerozolimę i kilka innych miejscowości, aż po Etiopię… To samo widzieli ludzie w I w. n. e., to samo w średniowieczu i to samo obecnie. Całość stanowi ciekawe zestawienie, które ukazuje niezwykłą podróż boskiego przedmiotu.
Ponieważ akcja książki rozgrywa się w miejscach istotnych dla chrześcijaństwa, opisuje biblijne postacie i dotyczy mistycznej tajemnicy, doskonale został dobrany lektor – Roch Siemianowski. Jego osobę i głos możecie znać m.in. z takich produkcji jak „Ojciec Mateusz” i „Na dobre i na złe”. Spokojny, stonowany i głęboki. Jednocześnie potrafi nadać wzniosły ton, który towarzyszy odkryciom, podkreślić wagę sytuację i wprowadzić element tajemniczości. Jego głos dobrze przedstawia emocje towarzyszące zadumie, klasztornym murom, utraconej miłości. W chwilach opisujących śmierć przyjaciół można wyczuć smutek, natomiast opisom walki towarzyszy gniew i dynamika. Ogólnie, całość jest bardzo przyjemna w odbiorze i chociaż jestem raczej przyzwyczajona do książek w wersji papierowej, słuchanie „Zabawki Boga” było miłym urozmaiceniem.
Być może i Wam ten audiobook przypadnie do gustu? Jego fragment możecie znaleźć poniżej:
Jeśli zainteresowała Was „Zabawka Boga”, śledźcie naszą stronę! Już w najbliższych dniach ogłosimy konkurs, w którym audiobook ten będzie do wygrania.
Za książkę w wersji audio dziękujemy: