odroczone-nadzieje„Odroczone nadzieje” Anety Krasińskiej to tytuł bardzo ciepły, trochę smutny, z pewnym promykiem nadziei na przyszłość. Miałam przyjemność słuchać go w wersji audio, a że lektorka swoim głosem oddaje wszystkie emocje głównej bohaterki, książkę przeżywałam podwójnie.

Za każdym razem, kiedy słucham audiobooka nie potrafię odeprzeć od siebie porównywania wersji papierowej i audio. Czasem obie wydają mi się świetne, czasem z jakiegoś powodu jedna z nich wypada lepiej. W przypadku tytułu „Odroczone nadzieje”, Elżbieta Kijowska, której głos słyszymy na nagraniu, sprawiła, że wydarzenia zawarte w książce stają się bliższe.

Poświęcenia dla innych

Kiedy poznajemy główną bohaterkę, Aldonę, kobieta opiekuje się chorą i umierającą matką. Smutek, ból i przygnębienie są wręcz namacalne. Aldona zdaje się być osobą bez żadnego własnego życia, bezgranicznie poświęcającą się dla matki i siostry. Ale ta dojrzała kobieta także miała nadzieje i marzenia, o których dowiadujemy się z kolejnych rozdziałów. Widzimy ją jako dziecko, jako nastolatkę, jako odrzuconą przez rodzinę młodą kobietę, która rzuca się w wir pracy. Sytuacja bohaterki idealnie odzwierciedla stwierdzenie, że z rodziną najlepiej wygląda się na zdjęciu.

Kariera i odzyskana miłość sprawiają, że Aldona nareszcie zaczyna wierzyć w szczęśliwą przyszłość. Niestety, nic nie trwa wiecznie i kiedy pojawiają się problemy zdrowotne rodziców ponownie musi na szali postawić swoje życie i życie rodziny, która ją tak boleśnie odtrąciła. Kobieta rozpoczyna pisanie bloga, w którym daje upust swoim emocjom i uczuciom. Czy biorąc pod uwagę jej dojrzały już przecież wiek, wszystkie doświadczenia i świat, w jakim żyje, ma jeszcze szanse na fart od losu?

Kilka słów o audiobooku

Jak powiedziałam wcześniej, jestem pod wrażeniem tego, w jaki sposób Elżbieta Kijowska oddała emocje. Kiedy czytamy, lub słuchamy książki, w naszej głowie pojawiają się pewne wyobrażenia. Tym razem lektorka w pełni oddała to, jak ja postrzegałam „Odroczone nadzieje”, przez co ból i smutek tak często obecny w życiu Aldony, jest jeszcze bardziej przejmujący. Komu spodoba się ten tytuł? Przede wszystkim osobom, które lubią książki poruszające, przepełnione wieloma uczuciami.

Na koniec krótki fragment tego audiobooka:


Audiobook został objęty przez nas patronatem medialnym dzięki współpracy z:

logo-story