Anna-KareninaZachwycający film w bardzo ciekawej i intrygującej aranżacji kostiumowej oraz muzycznej, zapewne przypadnie Wam do gustu. Melodramat ukazuje tragiczne losy kobiety owładniętej żądzą miłości, która doprowadza ją do obłędu i szaleństwa. Jaką cenę jest w stanie zapłacić aby poczuć namiastkę szczęścia? Zapraszam Was do podróży w mglistą przeszłość pięknej Rosji, w której wysokie urodzenie i pozycja społeczna – przesądzała o wielkości uczuć.

„Anna Karenina” to filmowa adaptacja dwutomowej powieści o tym samym tytule autorstwa Lwa Tołstoja, która miała swą premierę w 2012 roku w reżyserii Joe Wrighta. Akcja melodramatu odzwierciedla schyłek XIX wieku panującego w potężnej Rosji, która stanowi niezwykle barwne tło dla rozgrywającej się ówcześnie miłosnej historii. Tytułowa bohaterka (Keira Knightley) w bardzo młodym wieku zostaje wydana za mąż za jednego z wysoko postawionych urzędników – Aleksieja Karenina (Jude Law). Pomimo bogactwa i znakomitego statusu społecznego, kobieta nie jest szczęśliwa z mężczyzną, którego poślubiła. Czy warto ryzykować pozorne szczęście aby zaznać chociażby na chwilę radość i potęgę namiętności? Anna stara się wykonywać powierzone jej obowiązki i spełniać małżeńskie obietnice lecz jej serce pozostaje wciąż niewzruszone. Wreszcie para doczekała się syna, który staje się oczkiem w głowie rodziców. Można byłoby przypuszczać, że szczęście młodego małżeństwa wreszcie przyniesie i długo wyczekiwaną miłość. Niestety – Anna poznaje przypadkowo przystojnego i bogatego hrabiego Wrońskiego (Aaron Taylor-Johnson), który zakochuje się w kobiecie od pierwszego wejrzenia i postanawia za wszelką cenę zdobyć jej względy.

Zakazana miłość przeradza się w żądzę namiętności, która musi znaleźć ujście. Anna zaplątuje się w romans, który początkowo przypomina piękną i bezproblemową krainę kochanków. Szczęście dwojga nie trwa jednak zbyt długo – wieść o zażyłych relacjach wzbudza olbrzymi skandal i oburzenie. Aleksiej traci poważanie i szacunek, a jego kariera urzędnicza pozostaje pod znakiem zapytania. Jaką karę powinien wymierzyć żonie? Do czego jest zdolny zdradzony ale wciąż kochający swą żonę – mężczyzna? Urażony mąż zabrania Annie spotykania się z kimkolwiek i żąda natychmiastowych przeprosin. Sprawę komplikuje jednak ciąża kobiety, która potęguje złość i nieprzyjemności skierowane w stronę niegdyś idealnego z pozoru małżeństwa. Decyzja o rozwodzie wydaje się być najbardziej rozsądnym rozwiązaniem, które Anna sama wywiera na swoim mężu. Zaślepiona uczuciem wpada w obsesję na punkcie kochanka i nie potrafi zadbać o własną godność i dobro. Skandal przybiera na rozmiarach, gdy dwoje kochanków postanawia zamieszkać razem. Czy miłość Wrońskiego jest naprawdę szczera?

Miłość to jedna z tych namiętności, która nieoczekiwanie zmienia swój wyraz i kształt. Nie jest to uczucie, które świadczy o zbliżeniu, ale jest to swego rodzaju świadomość postrzegania i ponoszenia odpowiedzialności za drugą osobę. Czy Wroński będzie zdolny do prawdziwej miłości? Historia Anny Kareniny przede wszystkim ukazuje sposób w jaki pożądanie może wpłynąć na psychikę człowieka i co się z nią dzieje gdy bezwarunkowo i głucho odejdzie. Jaką cenę płaci się za zakazaną miłość? Niezwykła historia kobiecej miłości, która wbrew obowiązującym prawom i obyczajom społecznym – stała się dowodem na to jak wysoką cenę można zapłacić w pogoni za szczęściem i prawdziwym spełnieniem. Portret kobiety owładniętej namiętnością dodatkowo eksponuje piękna oprawa muzyczna, która na długo nie daje o sobie zapomnieć. Całość dopełniają wykwintne kostiumy poszczególnych bohaterów odzwierciedlające idealnie schyłek XIX wieku. Nowatorsko skonstruowana fabuła powieści Tołstoja – przypomina jeden z tragicznych spektakli rozgrywających się na deskach dawno zapomnianego teatru.

301339.1

Kadr z filmu „Anna Karenina” (2012)

301342_2.1

Kadr z filmu „Anna Karenina” (2012)

361771.1

Kadr z filmu „Anna Karenina” (2012)

361802.1

Kadr z filmu „Anna Karenina” (2012)

361799.1

Kadr z filmu „Anna Karenina” (2012)

301341.1

Kadr z filmu „Anna Karenina” (2012)

361800.1

Kadr z filmu „Anna Karenina” (2012)