Mądra Mysz to edukacyjna seria dla dzieci w wieku przedszkolnym, przygotowana przez wydawnictwo Media Rodzina. W ramach serii ukazują się m.in. książeczki o Zosi i wydarzeniach z jej życia. Tym razem Zuzia idzie na zakupy, by wraz z mamą przygotować urodziny babci.

Zbliżają się urodziny babci Marianny. W związku z tym Zuzia i jej mama mają ręce pełne roboty. Planują upiec ciasto, zrobić wielki obraz ze zdjęć i podarować babci książkę. Jednak najpierw muszą pójść na zakupy, gdyż w domu nie ma prawie nic do jedzenia, nawet brakuje mąki na ciasto. Zuzia wraz z mamą i młodszym bratem wybierają się więc na zakupy. Przed nimi wielka wyprawa. Czekają na nich zakupy spożywcze w supermarkecie, wizyta w księgarni by kupić książkę i w drogerii by wydrukować zdjęcia dla babci, a także w małym sklepiku z orientalnymi produktami i piekarni.

Książeczki o Zuzi, wydane w ramach serii Mądra Mysz, to historie napisane językiem dopasowanym do starszych i młodszych przedszkolaków, zrozumiałe dla nich. W swojej treści niosą różne wartości, które są ważne dla rozwijającego się malucha. Pokazują prawidłowe wzorce zachowań, wskazują również te niepożądane, ucząc dzieci jak należy się zachowywać.

Na koniec mama wkłada na dół koszyka zgrzewkę wody mineralnej i soku pomarańczowego. Zuzi i Jakubowi chce się pić. Zuzia bierze więc dwa kartoniki soku jabłkowego dla siebie i Jakuba.

– Zanim je otworzycie, musimy zapłacić w kasie! – przypomina mama.

Zuzia uczy swoich rówieśników jak należy prawidłowo zachowywać się w różnych sytuacjach i miejscach. Dziewczynka dowiaduje się między innymi, co zrobić z opakowaniami zwrotnymi, jakie owoce i warzywa wybierać, by były najładniejsze i najsmaczniejsze, jak zważyć wybrane owoce i warzywa w supermarkecie, co trzeba zrobić przed zakupem jajek. Uczy się, co można kupić w drogerii oraz samodzielnie wybiera się na zakupy do piekarni.

Każda strona została przepięknie zilustrowana przez autorkę, Annette Steinhauer. Dzięki temu mały czytelnik może nie tylko wyobrazić sobie sytuacje, o których czytają mu rodzice, ale także zobaczyć je na własne oczy. A nie od dziś wiadomo, że dzieci najlepiej przyswajają informacje, kiedy mają je zobrazowane.

Seria Mądra Mysz to nie tylko książki opowiadające o Zuzi i jej perypetiach, lecz także książeczki o jej rówieśniku Maksie, opowiadające o przeróżnych zawodach, jak i rozmaitościach, czyli m.in. seria „dawniej i dziś” oraz „jak to działa” o maszynach. Poruszają zarówno zabawne, jak i poważne tematy. Każda z książeczek ma swój numer, łatwo więc skompletować dzięki temu całą serię.

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy