Chłopiec i koordynator obsługi naziemnej Piotr stoją na tle samolotu

Październik w wydawnictwie Media Rodzina upłynął pod znakiem samolotów, lotnisk i latania. Pierwszego października wyszedł następny tom serii „Mądra mysz” – „Mam przyjaciela, który obsługuje samoloty”.

Koordynator obsługi naziemnej Piotr, chłopiec i samolot
Przyjaciel, który obsługuje samoloty (ilustrator: Tomasz Tomaszewski)

Powiedzieć, że „Mądra mysz” to obszerny cykl książek edukacyjnych dla dzieci, byłoby eufemizmem. On wręcz przytłacza liczbą tytułów, zawstydzając inne zbiory dostępne na rynku. Składa się z ponad dziewięćdziesięciu części!

Zuzia i Maks

Niektóre z nich oswajają dziecko z nowym ważnym wydarzeniem w życiu, mniejszego lub większego kalibru. Pomagają im w tym młodzi bohaterowie, Maks i Zuzia, którzy przecierają czytelnikom szlaki. Zuzia na przykład uczy się korzystać z nocnika, kłóci z koleżanką lub idzie do stomatologa. Maks ma przed sobą pierwszy dzień w przedszkolu, jedzie na dłużej do babci i dziadka albo wypada mu ząb.

Wydawałoby się, że to nic wielkiego, ale dla maluchów są to chwile, które wiążą się z silnymi emocjami, z którymi często nie potrafią sobie poradzić. „Mądra Mysz” ma im to ułatwić.

Mam przyjaciela…

Piotr i chłopiec w bazie firmy handlingowej ("Mam przyjaciela, który obsługuje samoloty")
Baza firmy handlingowej (ilustrator: Tomasz Tomaszewski)

Inne „mądre myszy” tłumaczą w bardzo przystępny i konkretny sposób, kim można zostać, gdy już się dorośnie. Tytuły tych książeczek zaczynają się od słów „mam przyjaciela”. I dalej ciągnie się cała wyliczanka: rolnika, śmieciarza, strażaka, kierowcę autobusu, kolejarza, kosmonautę, kierowcę rajdowego itd., itp.

„Mam przyjaciela, który obsługuje samoloty” należy właśnie do tej kategorii. Opowiada o koordynatorze obsługi naziemnej lotniska Piotrze. Historię czytelnik poznaje z perspektywy chłopca, którego Piotr oprowadza po lotnisku, tłumacząc, na czym polega jego praca. Chłopiec dowiaduje się zatem m.in., czym jest naziemny generator, jak wygląda tankowanie samolotu i do czego służy odladzarka. Na końcu „mądrej myszy” znajduje się test na spostrzegawczość.

Obserwacja obsługi pierwszego porannego samolotu pod terminalem ("Mam przyjaciela, który obsługuje samoloty")
Obsługa pierwszego porannego samolotu (ilustrator: Tomasz Tomaszewski)

Dla zainteresowanych – „Mądra Mysz” proponuje jeszcze kilka innych tytułów związanych z lotnictwem. Są to: „Na lotnisku”, „Lecimy samolotem”, „Mam przyjaciela pilota”. Samoloty fascynują dzieci od zawsze, dlatego wydawnictwo Media Rodzina ma również w planach wydanie książki „Mam przyjaciela mechanika lotniczego”.


Za książkę do recenzji dziękujemy

media rodzina logotyp