Kolejna książka Ewy Martynkien, która trafiła w moje ręce jest fantastyczną propozycją dla kochających podróże. Zapraszam Was do zapoznania się z zawartością książki „Jadwiga Przygoda i Franciszek Wszędobylski odkrywają stolice Europy”. Tytuł długi, a w skrócie – pierwsza książka o geografii i historii Europy dla maluchów.

Łatwo się domyślić, że główni bohaterowie to Jadwiga i Franciszek, ale oprócz nich mamy siedmioletnią Polę. Dziewczynka jest redaktor naczelną czasopisma dla dzieci „Bazgrołki z podróży”, a razem ze swoją ciocią i jej przyjacielem, ma okazję zebrać materiał z różnych europejskich miast.

Podróż po europejskich stolicach

W trakcie naszej przygody z książkowymi bohaterami odwiedzimy Paryż, Londyn, Rzym, Lizbonę i Berlin. Poza zabawnymi historiami jak na przykład spotkanie ducha, który duchem nie był, dzieci dowiadują się o najważniejszych zabytkach. Franciszek opowiada o tym, jak powstały i jaka się wiąże z tym historia. Wszystkie są przedstawione na barwnych fotografiach. Przyjemny klimat, jaki towarzyszy wyprawie bohaterów przekłada się na nasz pozytywny nastrój, a w każdym miejscu, do którego trafiają podróżnych, poznają życzliwe osoby, dzięki czemu ich wyprawa nabiera dodatkowego smaczku.

„Wczoraj wieczorem dotarli na wybrzeże Portugalii i nocowali na prawdziwym kempingu pod namiotem, a dziś rano w dniu swoich ósmych urodzin Pola mogła wykąpać się w Oceanie Atlantyckim. Czy można wymarzyć sobie lepszy prezent?

Pola już miała wyciągnąć się na kocu, by ogrzać się w promieniach słońca, gdy pod jej nogi przyturlała się tenisowa piłeczka, którą jakiś chłopiec mniej więcej w jej wieku rzucił swojemu psu”.

Konstrukcja i zalety książki

Książki, które napisała Ewa Martynkien są utrzymane w podobnym stylu, czyli mamy rozdział i jego główny temat. Następnie jest jakaś część naukowa, w tym przypadku historia, a dalej jest szereg zadań do wykonania. Czego mogą dotyczyć te, które są związane z geografią? Dziecko uczy się korzystać z mapy i wskazywać poszczególne kraje Europy. Musi dopasować stolicę do państwa albo w znaleźć zabytki, które w danym mieście warto zobaczyć. Oprócz zadań typowo geograficznych są też zagadki i polecania rozwijające ogólne umiejętności dziecka. Czasem trzeba znaleźć jakieś szczegóły, czasem coś pokolorować. Cała książkę uzupełniają liczne fotografie, przez które nabierzecie ochoty, by spakować się w podróż i odwiedzić wszystkie zaprezentowane stolice.


Za książkę do recenzji dziękujemy: