Kraków jest niezwykłym miastem, którego sylwetka wraz z zachwycającymi sukiennicami i ogromnym rynkiem jest rozpoznawalna nie tylko w całej Europie, ale również wielu innych zakątkach świata. Pikanterii temu miejscu dodają krążące wokół niego legendy. Jakie? Przekonajcie się!

Legenda o smoku wawelskim

Legenda o smoku wawelskim jest jedną z najbardziej znanych. O tym, że wielki jaszczur rzekomo pomieszkiwał kiedyś na wawelskiej skarpie wie praktycznie każdy kto zna to przepiękne miasto. Jednak nie wszyscy wiedzą dlaczego już go tam dłużej nie ma, a w ślad po nim została jedynie buchająca ogniem replika. Smok wawelski został bowiem pokonany przez dzielnego i sprytnego szewczyka Skubę. W jaki sposób szewczyk przechytrzył legendarnego smoka? Zabił barana, wypchał go siarką i smołą, a następnie podrzucił jaszczurowi pod jamę. Smok spałaszował zdobycz z ochotą, jednak ta wypełniona niespodzianką spowodowała, że legendarne stworzenie nabrało ogromnego pragnienia i piło tak długo, aż pękło. Zwierzę zniknęło z wawelskiej góry ku uciesze wszystkich krakowian, a szewczyk z jego skóry wykroił wiele par butów.

Czakram na Wawelu

O tym, że Kraków jest miastem zachwycającym wie każdy kto je odwiedzi. Niektórzy na jego określenie używają również słowa „magiczny”. I pewnie nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak niewiele ich dzieli od prawdy! Według legendy na krakowskim wzgórzu znajduje się magiczny czakram – kamień o niezwykłej mocy. Trudno jednak stwierdzić na ile czakram jest legendą, a na ile faktem, gdyż nawet pomiary radiestezyjne wskazują, że w zachodnim skrzydle zamku rzeczywiście znajduje się coś, co pozytywnie wpływa na odwiedzających – wprawiając ich w uczucie odprężenia. Krakowska legenda o czakramie jest połączona z hinduską przypowieścią o Sziwie, która rozrzuciła w siedem stron świata siedem kamieni. Jeden z nich rzekomo trafił właśnie na Wawel. Hindusi są częstymi bywalcami polskiego wzgórza, a ci bardziej religijni jeżdżą na Wawel aby się pomodlić.

Wieże kościoła Mariackiego

Kolejnym doskonale znanym obiektem w Krakowie jest znajdujący się na głównym rynku Kościół Mariacki. Z jego budową również związana jest mała legenda! Pewnie niektórzy zauważyli, że wieże kościoła są nierówne. Według podania wieże były budowane przez dwóch braci, a kiedy jeden spostrzegł, że wybudował wieżę wyższą od swojego krewniaka, zamordował go aby tamten nie mógł go prześcignąć. Niestety jego wyrzuty sumienia nie dawały mu spokoju. Wbił sobie nóż w serce i rzucił się ze szczytu swojej wieży. Legenda głosi, że nóż znajduje się do dzisiaj w Sukiennicach, przykuty do muru łańcuchami.

Wanda która Niemca nie chciała

Legenda o Wandzie co nie chciała Niemca krąży w polskiej kulturze i świadomości. Również ona jest związana z Krakowem. Mówi o tym, że księżniczka Wanda nie chciał poślubić niemieckiego księcia Rydygiera w obawie przed oddaniem kraju pod obce władanie. Książę z urażoną dumą zagroził zbrojnym najazdem na Polskę, lecz po płomiennej mowie księżniczki agresor odstąpił od swojego planu i popełnił samobójstwo. Wanda była w wyniku tego pochłonięta smutkiem i rzuciła się do Wisły. Mieszkańcy chcąc uhonorować księżniczkę za jej troskę nad ojczyzną usypali jej kopiec. Pod koniec XIX wieku w jego miejscu postawiono pomnik zaprojektowany przez Jana Matejkę.

Kraków – miejsce idealne na wakacje

Kraków jest miejscem pełnym tajemnic i atrakcji. Warto przekonać się o ich bogactwie samodzielnie poznając miasto po kawałku. Najlepszym miejscem na zakwaterowanie na czas podróży są luksusowe apartamenty w centrum Krakowa, z których to do historycznych miejsc jest przysłowiowy „rzut beretem”. A my – nawet znajdując się w apartamencie – dalej możemy cieszyć się krakowską magią! Apartamenty Amstra Luxury Apartments są ulokowane w 7 różnych lokalizacjach w ścisłym centrum, m.in. są to eleganckie apartamenty w Krakowie na Kazimierzu i apartamenty na Starym Mieście w Krakowie.