Już 14 czerwca będzie miała miejsce kolejna edycja Industriady – festivalu organizowanego w województwie śląskim. Wydarzenie odbyło się po raz pierwszy w 2010 roku i było uwieńczeniem dwuletnich działań w kierunku popularyzacji Szlaku Zabytków Techniki. Przebieg jest podobny do powszechnej już w całym kraju Nocy Muzeów – w 23 miastach, w 40 obiektach zabytkowych, w jednym dniu odbywają się m.in. wydarzenia kulturalne, fabularyzowane formy zwiedzania i uruchamiane są stare maszyny, obsługiwane przez pracowników w historycznych strojach.
Jak pokazują zeszłoroczne statystyki, najliczniej był odwiedzany Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich, który odwiedziło 7 500 osób. Wzrosła frekwencja zwiedzających gliwicką Radiostację, gdzie w porównaniu z frekwencją sprzed dwóch lat, liczba zainteresowanych wzrosła o 2 800 osób. Podobnie z Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi w Bytomiu, gdzie liczba gości powiększyła się o 3 000.
To niepowtarzalna okazja realnego dotknięcia „kultury technicznej”, przejażdżki kolejką wąskotorową, czy poznania dawnych procesów oczyszczania wody. Industriada to duża dawka rozrywki na najwyższym poziomie dla całej rodziny i doskonałe uzupełnienie Nocy Muzeów. Historia techniki nigdy wcześniej nie była tak blisko, by można było jej dotknąć! Corocznie liczba uczestników rośnie o minimum kilkanaście tysięcy osób. Szacuje się, że w roku ubiegłym przekroczyła 75 tysięcy! Czy w tym roku padnie kolejna rekordowa liczba?
Jakie plany na ten rok?
Z racji nieubłaganego zbliżania się wydarzenia, 29 maja na konferencji prasowej Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, został przedstawiony oficjalny program tegorocznej Industriady. W tym roku zaangażują się 24 miasta, które przez 12 godzin będą udostępniać łącznie 43 obiekty do zwiedzania i przeszło 300 atrakcji! Poza obiektami, które wchodzą w skład Szlaku Zabytków Techniki, otwarte zostaną także obiekty zaprzyjaźnione, jak Muzeum Śląskie, gdzie będą odbywać się działania artystyczne Centrum Scenografii Polskiej. Na oficjalnej stronie można znaleźć cały program, w którym uwzględniono również zabytki, jakie będzie można zwiedzić po wcześniejszej rezerwacji.
Uczestnicy festiwalu będą mogli skorzystać z bezpłatnych kuponów na przejazdy koleją oraz mikrobusów, które będą dowoziły do obiektów. Koordynatorem Indusriady jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Wśród miast, które biorą udział znalazły się kolejno: Bielsko – Biała, Bytom, Chorzów, Cieszyn, Czeladź, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Karchowice, Katowice, Łaziska Górne, Mysłowice, Pszczyna, Radzionków, Ruda Śląska, Rudy, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Tarnowskie Góry, Tychy, Ustroń, Zabrze i Żywiec. W planach są liczne wykłady, wystawy, konkursy, zabawy, dostęp do tarasów widokowych, nauka jazdy lokomotywą, zwiedzanie wyrobisk kopalnych, rajd zabytkowych motocykli i wiele innych.
Festiwal jest drugim tego typu wydarzeniem w Europie i jedynym w Europie Środkowo – Wschodniej. Przedsmak atrakcji Industriady można było poczuć już w Noc Muzeów, kiedy to zostały udostępnione zabytki Szlaku Zabytków Techniki i odbyły się pokazy laserowe. Industriada i Szlak Zabytków Techniki pokazują, że przemysłowa tradycja regionu nie jest jedynie historią a inspiracją dla przedsiębiorców i artystów. Industrialne przestrzenie w połączeniu z kreatywnością zdają się być niezbędnym mostem łączącym tożsamość kulturową i wizerunek śląska w przeszłości i czasie teraźniejszym. Mamy fascynującą kulturę i bogatą tradycję, poznajmy ją! Cytując twórców oficjalnej strony festiwalu: „W sobotę 14 czerwca wybierz INDUSTRIADĘ – Święto Szlaku Zabytków Techniki – poznawaj, eksperymentuj, zwiedzaj, słuchaj, oglądaj, i… baw się dobrze.”
Źródło: Gazeta Śląska.