Uznawana jest za królową performance’u. Artystkę, która przekracza granice zarówno fizyczne jak i psychiczne. Jej sztuka łamie wszelkie bariery – bywa niezwykle niewygodna, brutalna, ale również poruszająca i zmuszająca do myślenia. Marina Abramović, bo o niej mowa, nie pozostawia nikogo obojętnym. Teraz możemy podziwiać wystawę poświęconą jej twórczości w Toruniu.
8 marca w Toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej odbył się wernisaż Mariny Abramović „Do czysta”, w którym udział wzięła sama artystka. Możemy śmiało stwierdzić, że jej pojawienie się w Polsce, należy do jednego z większych wydarzeń na mapie kulturowej naszego kraju. Na wystawę, która będzie u nas aż do 11 sierpnia składa się około 120 dzieł, tj. fotografia, filmy wideo, rysunki, rzeźby oraz elementy scenografii wykorzystywane podczas artystycznych pokazów. Mamy niesamowitą okazję, by zobaczyć zarówno prace z lat 60., z początku studiów performerki, jak i obecne dzieła.
Nie bez kontrowersji
Niestety wystawa artystki spotkała się z niechęcią pewnych środowisk. Oprócz tłumów ludzi ustawionych w kolejce do wejścia, przed CSW, mogliśmy zobaczyć również „spektakl” niezrozumienia sztuki współczesnej zorganizowany przez Krucjatę Różańcową za Ojczyznę. Protestujący zarzucali Marinie Abramović satanizm i obrazę uczuć religijnych. Jak sama artystka podkreślała, interpretacja jej performance’ów jako aktów mających związek z czczeniem diabła, wynika z mylnego rozumienia tego, co prezentuje w ramach swoich działań artystycznych.
Najważniejsza jest sztuka
Mimo wielu niedogodności (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dwukrotnie odrzuciło wniosek o dotację na organizację wystawy), możemy cieszyć się tym jaki zaszczyt spadł na nas, w związku z wizytą tak poważanej na całym świecie artystki. Dodajmy, że Polska jest jedynym krajem w naszej części Europy, w którym odbędzie się wystawa.
Ciało jako narzędzie twórcze
Marina Abramović jest artystką serbskiego pochodzenia, która uczyniła swoje ciało narzędziem ekspresji artystycznej. Na początku jej performance skupiały się na bólu fizycznym, później emocjonalnym. W kolejnej fazie zwróciła uwagę na samodyscyplinę.
Jak możemy przeczytać na stronie CSW:
Działania Mariny Abramović stały się ważnym fundamentem rozwoju sztuki współczesnej. Radykalna postawa twórcza, umiejętne postrzeganie przestrzeni świata i sztuki wyróżniają ją spośród ówczesnych środowisk twórczych, dając nieprzecenione źródło inspiracji dla artystów młodszego pokolenia. Przez cały okres swojej twórczości nawiązuje do najistotniejszych problemów współczesnego świata oraz wpływu jednostki na jego kształt.
Gorąco zachęcamy do zapoznania się z twórczością artystki i odwiedzenia jej wystawy w CSW.