Nic tak nie przynosi ukojenia jak muzyka poważna. Jej delikatność, a niekiedy i wzburzenie daje wyraz odpoczynku nie tylko naszym uszom, ale całemu ciału. Wpływa i pozytywnie oddziałuje na kondycję fizyczną i psychiczną człowieka. Jej kojące uderzenia stanowią niekiedy balsam dla duszy i sprawiają, że świat wydaje się jeszcze bardziej piękniejszy. Dzisiaj zabieram Was w krótką podróż, w której odnajdziecie najbardziej znanych i lubianych, ale przede wszystkim polskich artystów sceny kameralnej o których słychać było nie tylko w kraju, ale także i na całym globie. Zapraszam do przejrzenia krótkich propozycji utworów artystów, które zapewne na długo zapadną Wam w pamięć.
1. FRYDERYK CHOPIN
Jeden z najbardziej ważnych kompozytorów romantycznych, którego talent i pasję podziwiał cały świat. Początkowo stał się najsłynniejszym pianistą, a później swoje ekspresyjne wizje muzyczne przelewał na papier jako wybitny i do dzisiaj podziwiany kompozytor. Nazywany niekiedy „poetą fortepianu”, który czerpał natchnienie z wzorców stylistycznych polskiej muzyki ludowej. Prekursor rozwoju muzyki poważnej oraz większa część historii jej kształtowania.
2. ARTUR RUBINSTEIN
Polski pianista pochodzenia żydowskiego, który zasłynął z innowacyjnych i nowatorskich adaptacji utworów Fryderyka Chopina. Poza tym niezwykle utalentowany kompozytor i wirtuoz muzyki poważnej, którą niejednokrotnie przekazywał publiczności u boku najbardziej znanych muzyków i orkiestr. Czerpał inspirację także z twórczości Brahmsa, Schuberta, Schumanna, Dvořáka, Rachmaninowa i Szymanowskiego.
3. WŁADYSŁAW SZPILMAN
Niezwykle szanowany i poważany kompozytor oraz pianista również żydowskiego pochodzenia. Od najmłodszych lat związany z polską sceną muzyczną w szerokim tego słowa znaczeniu. Odnajdywał w muzyce klasycznej pewien swoisty przekaz, który stał się ośrodkiem energii nie tylko dla scen kameralnych widowisk, ale także i kadrów filmowych. Jego pojęcie artyzmu muzyki rozprzestrzeniło się na różnorodne dziedziny funkcjonowania społeczeństwa, którego był utalentowanym dyrygentem.
4. ADOLF GOLDFEDER
Znany bardziej z prawniczej kariery, ale także pasji do pianina. Najczęściej grywał w duetach wraz z Władysławem Szpilmanem, który był nie tylko jego towarzyszem, ale również i wiernym przyjacielem. Ukończył konserwatorium muzyczne w Warszawie, w którym dbał o swój talent artystyczny rozwijając jego zasób. Dzięki umiejętnościom do gry wyszedł z Getta Warszawskiego za pośrednictwem Michała Gabriela Karskiego.
5. LUDWIK GROSSMAN
Polski kompozytor, organizator wydarzeń muzycznych na szeroką skalę, dyrygent, pianista i organista. Od najmłodszych lat związany ściśle ze sceną artystyczną, ceniony przez innych twórców i poważany wśród działaczy społecznych. Wspomagał finansowo warszawskie ośrodki kultury, mocno związany ze stolicą.
6. STANISŁAW URSTEIN
Pedagog, akompaniator, pianista i dyrygent. Związany ze Szczecińską Filharmonią oraz Państwową Średnią szkołą muzyczną w Szczecinie. Niezwykle utalentowany nauczyciel, wybitny artysta, który potrafił nauczać muzyki z pasji i powołania.
7. INDIA CZAJKOWSKA
Nadzwyczaj lubiana i podziwiana współcześnie polska kompozytorka, wokalistka i pianistka. Od najmłodszych lat związana z Łodzią, jej głównym zamiłowaniem było tworzenie muzyki pod zapotrzebowania teatrów i filmów. Współpracowała z wieloma ośrodkami artystycznymi i powołała do życia zespół „Cadyk”, który słynął z grania żydowskich melodii. Nagrała płytę z własnymi utworami, a u jej boku znalazły się takie znane postaci jak Ensemble Elektra z Nowego Jorku (formacja skrzypaczki Elektry Kurtis), Drum Freaks, gościnnie z zespołem Lux Occulta.
8. WANDA KOSSAKOWA
Pedagog muzyczny i niesłychanie zdolna pianistka. Całe swoje życie poświęciła muzyce i edukacji dzieci oraz młodzieży. Jej bezustanna troska i opieka najmłodszych – przerodziła się we wpajanie dzieciom jaką wartość posiada muzyczna sceny polska. Zawsze gotowa do niesienia pomocy najbardziej pokrzywdzonym – stale oddana głębszym ideom życiowym.
9. ALEKSANDRA FAUCHER
Polska działaczka społeczna i pianistka, która niejednokrotnie odznaczyła się na kartach historii naszego kraju. Zawsze oddana cudzej sprawie, prowadziła Towarzystwo Dobroczynności Dam Polskich w Paryżu. Uczennica Fryderyka Chopina, który podarował jej kompozycyjny utwór: „Mazurek Sztambuchowy B-dur”, napisany specjalnie na jej cześć.
10. ANNA SZULC-HALBA
Współcześnie bardzo znana pianistka grająca w Warszawskiej Operze Kameralnej i Filharmonii im. Romualda Traugutta. Oddany pracownik naukowy na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Dwa lata temu została pochowana z rodzinnym grobowcu na Warszawskich Powązkach.