ff8c8368e4cNic tak nie przynosi ukojenia jak muzyka poważna. Jej delikatność, a niekiedy i wzburzenie daje wyraz odpoczynku nie tylko naszym uszom, ale całemu ciału. Wpływa i pozytywnie oddziałuje na kondycję fizyczną i psychiczną człowieka. Jej kojące uderzenia stanowią niekiedy balsam dla duszy i sprawiają, że świat wydaje się jeszcze bardziej piękniejszy. Dzisiaj zabieram Was w krótką podróż, w której odnajdziecie najbardziej znanych i lubianych, ale przede wszystkim polskich artystów sceny kameralnej o których słychać było nie tylko w kraju, ale także i na całym globie. Zapraszam do przejrzenia krótkich propozycji utworów artystów, które zapewne na długo zapadną Wam w pamięć.

1. FRYDERYK CHOPIN

Jeden z najbardziej ważnych kompozytorów romantycznych, którego talent i pasję podziwiał cały świat. Początkowo stał się najsłynniejszym pianistą, a później swoje ekspresyjne wizje muzyczne przelewał na papier jako wybitny i do dzisiaj podziwiany kompozytor. Nazywany niekiedy „poetą fortepianu”, który czerpał natchnienie z wzorców stylistycznych polskiej muzyki ludowej. Prekursor rozwoju muzyki poważnej oraz większa część historii jej kształtowania.

pianino-shutterstock_1452890171

2. ARTUR RUBINSTEIN

Polski pianista pochodzenia żydowskiego, który zasłynął z innowacyjnych i nowatorskich adaptacji utworów Fryderyka Chopina. Poza tym niezwykle utalentowany kompozytor i wirtuoz muzyki poważnej, którą niejednokrotnie przekazywał publiczności u boku najbardziej znanych muzyków i orkiestr. Czerpał inspirację także z twórczości Brahmsa, Schuberta, Schumanna, Dvořáka, Rachmaninowa i Szymanowskiego.

LAND-1-popup

3. WŁADYSŁAW SZPILMAN

Niezwykle szanowany i poważany kompozytor oraz pianista również żydowskiego pochodzenia. Od najmłodszych lat związany z polską sceną muzyczną w szerokim tego słowa znaczeniu. Odnajdywał w muzyce klasycznej pewien swoisty przekaz, który stał się ośrodkiem energii nie tylko dla scen kameralnych widowisk, ale także i kadrów filmowych. Jego pojęcie artyzmu muzyki rozprzestrzeniło się na różnorodne dziedziny funkcjonowania społeczeństwa, którego był utalentowanym dyrygentem.

nuty

4. ADOLF GOLDFEDER

Znany bardziej z prawniczej kariery, ale także pasji do pianina. Najczęściej grywał w duetach wraz z Władysławem Szpilmanem, który był nie tylko jego towarzyszem, ale również i wiernym przyjacielem. Ukończył konserwatorium muzyczne w Warszawie, w którym dbał o swój talent artystyczny rozwijając jego zasób. Dzięki umiejętnościom do gry wyszedł z Getta Warszawskiego za pośrednictwem Michała Gabriela Karskiego.

3cfb86265c3cb799e5cf5ecce7816d60

5. LUDWIK GROSSMAN

Polski kompozytor, organizator wydarzeń muzycznych na szeroką skalę, dyrygent, pianista i organista. Od najmłodszych lat związany ściśle ze sceną artystyczną, ceniony przez innych twórców i poważany wśród działaczy społecznych. Wspomagał finansowo warszawskie ośrodki kultury, mocno związany ze stolicą.

thstck_dyrygent_batuta_muzyka_orkiestra_600

6. STANISŁAW URSTEIN

Pedagog, akompaniator, pianista i dyrygent. Związany ze Szczecińską Filharmonią oraz Państwową Średnią szkołą muzyczną w Szczecinie. Niezwykle utalentowany nauczyciel, wybitny artysta, który potrafił nauczać muzyki z pasji i powołania.

DSC_1132k

7. INDIA CZAJKOWSKA

Nadzwyczaj lubiana i podziwiana współcześnie polska kompozytorka, wokalistka i pianistka. Od najmłodszych lat związana z Łodzią, jej głównym zamiłowaniem było tworzenie muzyki pod zapotrzebowania teatrów i filmów. Współpracowała z wieloma ośrodkami artystycznymi i powołała do życia zespół „Cadyk”, który słynął z grania żydowskich melodii. Nagrała płytę z własnymi utworami, a u jej boku znalazły się takie znane postaci jak Ensemble Elektra z Nowego Jorku (formacja skrzypaczki Elektry Kurtis), Drum Freaks, gościnnie z zespołem Lux Occulta.

Orkiestra,Polskie Radio,S-1

8. WANDA KOSSAKOWA

Pedagog muzyczny i niesłychanie zdolna pianistka. Całe swoje życie poświęciła muzyce i edukacji dzieci oraz młodzieży. Jej bezustanna troska i opieka najmłodszych – przerodziła się we wpajanie dzieciom jaką wartość posiada muzyczna sceny polska. Zawsze gotowa do niesienia pomocy najbardziej pokrzywdzonym – stale oddana głębszym ideom życiowym.

 image_001

9. ALEKSANDRA FAUCHER
Polska działaczka społeczna i pianistka, która niejednokrotnie odznaczyła się na kartach historii naszego kraju. Zawsze oddana cudzej sprawie, prowadziła Towarzystwo Dobroczynności Dam Polskich w Paryżu. Uczennica Fryderyka Chopina, który podarował jej kompozycyjny utwór: „Mazurek Sztambuchowy B-dur”, napisany specjalnie na jej cześć.

images

10. ANNA SZULC-HALBA

Współcześnie bardzo znana pianistka grająca w Warszawskiej Operze Kameralnej i Filharmonii im. Romualda Traugutta. Oddany pracownik naukowy na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Dwa lata temu została pochowana z rodzinnym grobowcu na Warszawskich Powązkach.

z11347627Q,Lukasz-Borowicz