Bardzo cenię powieści historyczne, w których wydarzenia z przeszłości są uzupełnione fantastyczną akcją. Zwracam też uwagę na to, czy patrząc przez pryzmat historii, dany tytuł wzbogaca moją wiedzę. Ponieważ na temat imperium osmańskiego mam raczej ogólne informacje, z chęcią sięgnęłam po tytuł „Sułtan” jednej z czołowych tureckich autorek. Czy razem z autorką książki, Demet Altinyeleklioglu, macie ochotę przenieść się do sułtańskiego haremu?

Prawo potrafi być brutalne, a sprawiedliwość nie zawsze sądzi sprawiedliwie. Doświadczają tego bohaterowie „Sułtana”. Książka była zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Wiele postaci żyło naprawdę i wiele zdarzeń rzeczywiście miało miejsce. Jednak losy najważniejszych bohaterów zostały wzbogacone przez ciekawą fabułę, dzięki czemu „Sułtan” jest jedną z tych książek, w których można się zakochać. Przed samą powieścią jest krótki wstęp autorki, która nawiązuje do tego, dlaczego zdecydowała się na napisanie właśnie takiej książki. Mówi także o swojej ulubionej bohaterce, która jest postacią fikcyjną. Po zakończeniu czytania, mogę stwierdzić, że zgadzam się z Demet. Ja też najbardziej lubię Ferimah.

Legalne bratobójstwo?

Mehmed Zdobywca był potężnym władcą, który z determinacją podbijał kolejne krainy. Aby imperium było silne, ustanowił dekret, wedle którego po jego śmierci sułtan może zgładzić swych braci, którzy mogliby zagrażać władzy. Chociaż wydawałoby się, że Mehmed Zdobywca jest nieśmiertelny, nagle umiera. Przeciwnikiem imperium osmańskiego jest Rzym, który miał być podbity przez sułtana. Są zatem szpiedzy i międzynarodowe intrygi. Władzę ma przejąć najstarszy z synów – Bajazyd. Za namową matki młodszy brat Bajazyda, Dżem, ma zamiar walczyć o tron i nie poddawać się do samego końca.

Rola kobiet

Rozpoczyna to jego długą wędrówkę przez kolejne kraje. Dżem wyrusza razem z matką i całą swoją świtą. Istotną rolę w jego życiu odgrywają kobiety. Wielokrotnie to one kierują jego myśli w konkretną stronę. „Sułtan” pokazuje jaką siłę mają kobiety: matki, faworyty, kochanki. Razem z Dżemem wyrusza Ferimah – służącą skrywającą wielką tajemnicę, szukającą zemsty. Pokorna, lecz inteligentna. Skrywająca się w cieniu, a jednak wciąż obecna. Oddana swemu panu, choć ten jej nie dostrzega… Mamy też kobiety rywalizujące o względy sułtana i pozycję w jego haremie. Zatem są obecne również wątki miłosne.

„Dżem starał się czerpać przyjemność z bycia prawie sułtanem. By zapomnieć o dręczących go zmartwieniach, chciał się bawić i śmiać. Miłość do Dilruby rozkwitała z każdym dniem, musiał jednak przyznać, że aż kręciło mu się w głowie od ulotnych spojrzeń dziewcząt z haremu ojca. Ukrywał to jednak przed innymi. Większość czasu spędzał ze swoimi nauczycielami, żeby Dilruba nie była zazdrosna i nie smuciła się, że wyrzucił ją ze swojego serca.”

„Sułtan” jest książką, w której można zatopić się bez reszty. Mamy egzotykę, wieloletnią tułaczkę, walkę o tron, uczucia. Ale są także elementy magiczne, które również mają duże znaczenie. Komu mogę polecić ten tytuł? Przede wszystkim osobom, które lubią powieści historyczne i przygodowe. Myślę, że będą usatysfakcjonowane pod każdym względem.


Za egzemplarz do recenzji dziękujemy: