„Najwybitniejsi Naukowcy. Awicenna. Kanon medycyny”

Na podstawie moich recenzji nie raz mogliście się przekonać o tym, że komiksy nie tylko stanowią wyśmienitą lekturę, ale mają również dużą wartość edukacyjną. Jedną z serii, która pod tym względem wypada świetnie, jest cykl „Najwybitniejsi Naukowcy”. Najnowszą częścią jest „Awicenna. Kanon medycyny”.

Jeśli uważnie śledzicie naszą stronę, to z prezentowaną serią mogliście się spotkać już kilkukrotnie. Ja sięgnęłam po nią po raz pierwszy. Jakie są moje odczucia?

Kim był Awicenna?

Aby poznać tego naukowca, musimy przenieść się do Persji z X wieku. Awicenna miał nieoceniony wkład w rozwój medycyny. Jego dokonania łączyły w sobie osobiste obserwacje, a także wiedzę grecką i islamską. Jako lekarz i filozof obserwował ludzi i ich zdrowie, szukając w nich prawidłowości. Najbardziej znanym dziełem jest „Kanon medycyny”, który bardzo szybko nie tylko zdobył uznanie w świecie arabskim, ale jego zasady rozpowszechniono w Europie. Chociaż Awicenna miał tak duży udział w rozwoju medycyny, dzieci w szkole raczej rzadko o nim słyszą. Tym bardziej warto podsunąć im książkę i poszerzyć ich horyzonty.

Konstrukcja książki

Podczas lektury obserwujemy, jak Awicenna stopniowo tworzy swój „Kanon medycyny”, począwszy od tego, jak uzyskał dostęp do biblioteki sułtana. Po barwnej komiksowej opowieści przychodzi pora na garść faktów. Jest to swego rodzaju biogram porządkujący według dat wydarzenia z komiksu. Poza samym Awicenną w zakończeniu mamy w paru zdaniach przybliżone sylwetki również innych wybitnych islamskich naukowców. Prawdopodobnie ich nazwiska nie są wam znane, mimo że także mieli swój wpływ na rozwój wielu dziedzin naukowych. Sama książka jest kolorowa i sprawdzi się zarówno podczas samodzielnego czytania, jak i wtedy, kiedy to rodzice chcą opowiedzieć dzieciom o ciekawych dokonaniach naukowych.


Za egzemplarz do recenzji dziękujemy:

Wydawnictwo Egmont logo

Komentarze

komentarze

Facebook IconTwitter IconŚledź nas n Instagramie!Śledź nas n Instagramie!