Seria „Najwybitniejsi Naukowcy”: Mikołaj Kopernik

KopernikKopernik. Centrum wszechświata to kolejny komiks z serii Najwybitniejsi Naukowcy wydawnictwa Egmont. Premiera odbędzie się 31 maja. Tym razem twórcy skupili się na przybliżeniu młodym czytelnikom życia i twórczości Mikołaja Kopernika. Rok 2023 jest bowiem rokiem poświęconym właśnie temu wybitnemu naukowcowi, przypada bowiem 550 rocznica urodzin i 480 rocznica jego śmierci.

Wszyscy znamy go jako tego, który „wstrzymał słońce, ruszył Ziemię”. Niewielu jednak wie, że oprócz zajmowania się astronomią, był on także lekarzem, teologiem, prawnikiem czy strategiem wojskowym oraz dyplomatą. W swoich rękach dzierżył wiele ważnych funkcji, przez które niejednokrotnie nie był w stanie poświęcić się nauce na tyle, na ile by chciał.

Życie i odkrycia

Mikołaj urodził się w Toruniu w roku 1473, miał troje rodzeństwa – Andrzeja, Barbarę i Katarzynę. Po przedwczesnej śmierci ich ojca, opiekę nad nimi przejął biskup Warmiński. Od tej pory obu chłopców zostało nakierowanych na poszerzanie swojej wiedzy.

Mikołaj kolejno zdobywał wiele nowych funkcji i pozycji. Studiował między innymi prawo i medycynę. W międzyczasie obejmował kolejne ważne stanowiska. Był na przykład kanonikiem warmińskim, kanclerzem kapituły czy administratorem dóbr Olsztyna.

Pomiędzy pełnieniem tak ważnych funkcji pracował nad swoją największą pasją, czyli astronomią. Badał i obserwował wędrówkę gwiazd, czynił obliczenia, a to wszystko doprowadziło go do stworzenia nowej teorii heliocentrycznej.Kopernik

Ważni w jego życiu

Kopernik. Centrum wszechświata to kolejny komiks dopracowany w każdym aspekcie. Niełatwo jest tak skomplikowaną biografię przedstawić w przejrzysty sposób za pomocą rysunków. Tym bardziej że w jego drodze naukowca towarzyszyło mu wiele ważnych osób. Aby nie pogubić się, kto jest kim, na końcu wydania znajduje się przewodnik po postaciach.

Znajdziemy to więc krótkie informacje nie tylko o rodzinie Mikołaja, ale także innych światłych umysłach tamtych czasów. W zakończeniu znajdują się także fragmenty szkiców autora oraz najważniejsze daty z życia wielkiego uczonego.

Kopernik. Centrum wszechświata to wydanie dla każdego bez względu na wiek. Mimo tego, że jako dorośli coś tam dowiedzieliśmy się o Koperniku w szkole, to jednak wiele z faktów było niedopowiedzianych. Dla młodszych czytelników to szansa na poznanie bliżej tak wielkiego umysłu i trudnej drogi, jaką przeszedł, by poznał go cały świat.

Polecam ten komiks każdemu, kto lubi historię, naukę czy po prostu wiedzieć więcej niż inni. Uczcijmy ten rok Mikołaja Kopernika, poznając jego życie, odkrycia i pasję, z jaką dążył do odkrycia, w które nikt nie wierzył. Bo gdy on nocami obserwował gwiazdy, mało kto wierzył, że uda mu się wywołać rewolucję naukową.


Za egzemplarz do recenzji dziękujemy wydawnictwu

Wydawnictwo Egmont logo

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook IconTwitter IconŚledź nas n Instagramie!Śledź nas n Instagramie!