Z Wrocławiem związało swoje życie kilku uznanych już pisarzy. Wielu z nich urodziło się poza Dolnym Śląskiem, ale od lat żyją i tworzą we Wrocławiu. Oto sylwetki kilku z nich.
Twórczość Marka Krajewskiego
Miłośnikom literatury kryminalnej postać ta jest doskonale znana. Urodzony we Wrocławiu w roku 1966 przerywa w roku 2007 (M. Krajewski ukończył filologię klasyczną) pracę naukową na Uniwersytecie Wrocławskim i poświęca się literaturze. Miłośnikom kryminałów jest znany głównie, jako autor cyklu powieściowego, którego bohaterem jest Eberhard Mock. Akcję tego cyklu autor umieścił w realiach przedwojennego Wrocławia. Seria składa się z sześciu powieści, otwiera ją powieść zatytułowana „Śmierć w Breslau”. W roku 2010 M. Krajewski rozpoczął pisanie nowego cyklu. Dotychczas w cyklu tym ukazało się 5 utworów. Akcja książki otwierających serię „Erynii” rozgrywa się we współczesnym Wrocławiu. Część została przeniesiona do przedwojennego Lwowa i Wrocławia. Główny bohater to Edward Popielski – lwowski policjant, który pojawił się po raz pierwszy w książce „Głowa Minotaura”.
O twórczości Jacka Inglota
Jacek Inglot urodził się w Trzebnicy w roku 1962. Jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Związany z Wrocławiem jest autorem powieści science fiction. Zadebiutował w roku 1986 opowiadaniem zatytułowanym -„Dira necessitas”. Napisał także powieści:
-„Inquisitor” – książka ukazała się w księgarniach w roku 1996;
-„Quietus” – do księgarń książka trafiła w roku 1997;
-„Porwanie Sabinek” – książka ukazała się w roku 2008;
-„Eri i Smok” – wydana w roku 2009;
-„Wypędzony” – w księgarniach książka była dostępna w roku 2012”.
W roku 2004 wspólnie z Andrzejem Drzewińskim napisał cykl opowiadać zatytułowanych „Bohaterowie do wynajęcia”.Od roku 204 Jacek Inglot publikuje na łamach miesięcznika „Science Fiction”opowiadania. W roku 2015 ukazały się jego opowiadania „Sodomion”, a rok później powieść-dyptyk „Polska 2.0”. Dwukrotnie został nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla. Jacek Inglot tworzy nie tylko powieści fantasy, ale także SF, horrory i powieści historyczne.
Twórczość Olgi Tokarczuk
Pisarka urodziła się w roku 1962 w Sulechowie mieście położonym w województwie lubuskim. Jest absolwentką psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie związana jest nie tylko z Wrocławiem, ale także z Krajanowem. Jest wielokrotnie nagradzaną prozaiczką i eseistką. Dwukrotnie za swoją twórczość została uhonorowana nagrodą „Nike” – w roku 200 i 2015. Zadebiutowała, jako nastolatka w roku 1979 w czasopiśmie „Na przełaj” kilka swoich opowiadań. Opowiadania ukazały się pod pseudonimem Natasza Borodin. Zamilkła aż do roku 1993. Wtedy to ukazała się jej pierwsza powieść zatytułowana „Podróż ludzi Księgi”, której akcję umieściła w XVII-wiecznej Francji i Hiszpanii. Trzecia powieść „Prawiek i inne czasy” ukazała się w roku 1996 i była jej wielkim sukcesem. Jest autorką jednej powieści kryminalnej zatytułowanej „Prowadź swój próg przez kości umarłych”.
Wrocławskich pisarzy przedstawił pracownik serwisu kingsapartment.pl
One Reply to “Współcześni wrocławscy pisarze”