Wyobrażasz sobie świat, w którym państwo mówi Ci, ile dzieci możesz posiadać? W niedalekiej przyszłości w Stanach Zjednoczonych taki scenariusz się ziści. Ava musi ukryć swoją największą tajemnicę – siostrę bliźniaczkę, z którą dzieli się swoim życiem. Kiedy ich sekret zostaje ujawniony, muszą uciekać. Czy uda im się przeżyć?

Bezwzględna Zasada Jednego nie przewiduje dla nich miejsca na świecie. Z praktycznego punktu widzenia nie powinny żyć. Życie zawdzięczają ojcu, który mimo że jest jedną z osób stojących na straży przestrzegania sposobu planowania rodziny – a konkretnie dyrektorem Teksańskiego Wydziału Planowania Rodziny – od osiemnastu lat dzień w dzień z premedytacją łamie to prawo. Bliźniaczki muszą bardzo uważać i żyć jednym życiem. Codziennie zamieniają się rolami i szczegółowo opowiadają sobie o tym, jak minął ich dzień.

Czy taka będzie nasza przyszłość?

 

Nigdy nie spotkałyśmy człowieka pochodzącego spoza Stanów Zjednoczonych. Tak samo nie do pomyślenia jest wyjazd obywatela naszego kraju w te nieliczne miejsca na świecie, które pozostały – na razie – dostępne dla obcych. Zagrożenie śmiercią albo co gorsza, uprowadzenie dla okupu, na którego zapłacenie naszego rządu po prostu nie stać, to ryzyko, dlatego mało kto odważa się je podjąć. To zabawne. Dzisiaj, gdy osiągnięcia współczesnej technologii doprowadziły do takiego zmniejszenia się świata, że mamy bardzo szybki dostęp do wszystkiego i wszystkich, nagle okazało się, że korzystanie z tego przywileju jest trudniejsze niż kiedykolwiek przedtem. 

 

 Czy ich życie to farsa?

Podczas niefortunnej kolacji, na czas której bliźniaczki postanowiły zamienić się miejscami (wbrew woli i wiedzy ojca), doszło do przykrego incydentu, przez który ich skrywany przez lata sekret wyszedł na jaw, a one same znalazły się w ogromnym niebezpieczeństwie i musiały uciekać, by przeżyć. Wówczas nie zdawały sobie jeszcze sprawy, jakie niebezpieczeństwo na siebie ściągnęły i w jaki skandal zostały wmieszane. W trakcie trudnej podróży wiele dowiedziały się o sobie, sekretach swojej rodziny i kłamstwie, w jakim  żyły…

 Podróż do przyszłości

Zasada Jednego to niezwykle realistyczna mieszanka zaawansowanej technologii i kryzysu środowiska naturalnego. To książka na maksa wciągająca, ale i przerażająca, skłaniająca do refleksji. Bo to, co jeszcze kilka lat temu wydawało nam się czystą s-f, dziś dzieje się na naszych oczach. Czy tak samo będzie z Zasadą Jednego? Czy państwo będzie w stanie tak kontrolować swoich obywateli w realnym świecie? Powieść amerykańskich bliźniaczek została wydana w serii Young, czyli dla młodzieży, ale ja uważam, że śmiało mogą po nią sięgać i starsi czytelnicy. Młodsi mogą odnaleźć część problemów, z jakimi się borykają, starsi zaś zobaczyć, jaka przyszłość może nas czekać i lepiej zrozumieć współczesną młodzież, których problemy są tak podobne, a tak zupełnie inne…
Teraz kilka słów o okładce. W branży mówi się, że żółty nie jest okładkowym kolorem, ale ja się z tym nie zgadzam. Uważam, że dzięki takiej szacie graficznej Zasada Jednego od razu wyróżnia się z zalewu innych nowości i przyciąga uwagę. Ptak widniejący na pierwszym planie ma swoje uzasadnienie, ale ja go Wam nie zdradzę – odsyłam do lektury, a poznacie wszystkie kryjące się w tej książce tajemnice. Czcionka, której grafik użył na okładce, rozpoczyna rozdziały i to jest w moim odczuciu minus, gdyż mnie utrudnia ona odbiór tekstu, jest za mało czytelna. Dobrze, że jest jej w środku bardzo mało, ale mimo to wybrałabym nieco inną formę rozpoczynania rozdziałów, łatwiejszą w odbiorze i przyjemniejszą dla oka.

 

Autorki bliźniaczki

Ashley i Leslie Saunders to siostry bliźniaczki, które zawodowo są producentkami filmowymi. Od najmłodszych lat wiedziały, że są stworzone do opowiadania historii. Ich książkowy debiut – Zasada Jednego – zaczynał jako scenariusz filmowy. Wielokrotnie nagradzane za swoją twórczość siostry mieszkają w Los Angeles, gdzie wspólnie piszą, pracują nad kolejnymi projektami i rozpieszczają swoje psy.

 

Premiera powieści: 13.02.2019


Za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu Kobiece Young: