Valtesse de la Bigne to XIX-wieczna kurtyzana, która dzięki swojej urodzie i sprytowi potrafiła zawrócić w głowie każdemu mężczyźnie. Dała początki celebryctwu, a dziś nazywana bywa w pewnych kręgach ówczesną Kim Kardashian. Kim była? Jak podbiła paryskie salony?

Valtesse de la Bigne była modelką Maneta i muzą samego Zoli. Została uwieczniona w głośnej powieści Nana, była stałym gościem w kolumnach plotkarskich. Mówi się, że uwiodła nawet przyszłego króla Edwarda VII i Napoleona III. Hrabina skrywała jednak sekret – wcale nie pochodziła z wyższych sfer. Urodziła się w paryskim zaułku, a od najmłodszych lat głód był jej wiernym towarzyszem. Dzięki swojej niebywałej urodzie i sprytowi konsekwentnie wspinała się po szczeblach hierarchii społecznej, by w końcu osiąść prawie że na szczycie. Zbudowała swoje imperium na kłamstwie, czy jednak była naprawdę szczęśliwa?

 

Valtesse stała się ekspertką w wykorzystywaniu mediów dla własnych korzyści. Dbała o to, by widywano ją na wszystkich modnych premierach, balach, kolacjach, wieczorkach i koncertach. Skupiała się na wyglądzie, a jej garderoba była stale uzupełniana. 

Historia kurtyzany

Sposoby, jakimi się posługiwała Valtesse, by zdobyć sławę i bogactwo, zaskakują do dziś. I bez wątpienia zawstydziłyby niejedną współczesną celebrytkę. Udowodniła, że trzeba być konsekwentnym i odważnym, a jeśli idzie z tym w parze spryt i inteligencja, to sukces murowany. Uwodziła, kłamała, pławiła się w luksusie. Czy jednak doznała w swoim życiu uczucia prawdziwej miłości? I czy ten luksus i bogactwo dały jej tak wielkie szczęście?

Gdy Valtesse oprowadzała gościa po domu, ciche pytanie krążyło w myślach wszystkich obecnych: czy Zola dostąpi przywileju, którego gospodyni odmówiła Dumasowi? Czy Valtesse zabierze go do swej sypialni? Nie dało się przewidzieć, jak ona zareaguje, i sama była tego świadoma. Rozkoszowała się władzą, jaką jej to dawało. 

 

Porywająca biografia

Catherine Hewitt z niebywałą dokładnością odmalowała życie Valtesse de la Bigne. Autorka wykonała ogrom pracy gromadząc materiały do napisania biografii. Zawarta na końcu książki bibliografia jest naprawdę imponująca! Dodatkowym atutem jest zamieszczenie w książce mapy Paryża z 1878 roku oraz ilustracji i zdjęć przedstawiających sławną kurtyzanę oraz związane z nią miejsca. Dzięki temu czytelnik może lepiej poczuć ducha tamtej epoki. Paryska kochanka to fenomenalna lektura dla wielbicieli biografii. Opisana w niej kurtyzana została w sposób bardzo przystępny, ale jednakowoż fascynujący. Ta biografia wciąga niczym cyklon, a kartki przewracają się praktycznie same. Czytając ją, można się przenieść na chwilę do świata, który odszedł już w zapomnienie. Można poczuć klimat ówczesnych wydarzeń artystycznych, dowiedzieć się, jak wyglądały podziały społeczne, jak funkcjonowało ówczesne społeczeństwo. Warto poświęcić na nią wieczór lub dwa.

Za książkę do recenzji dziękujemy Wydawnictwu: