pracowac-inaczej-u-iext30433778Świadomość ludzka różnorodnie kształtowała pojęcie pracy na przestrzeni kart historii. Nic dziwnego, że do dzisiaj wzbudza ona wiele kontrowersji i problemów, które nie znajdują współcześnie żadnego racjonalnego wyjaśnienia. Jakie powinna spełniać kryteria? W jaki sposób dokonywać selekcji kandydatów na dane stanowiska? Czy powinny jej przyświecać jakieś wyższe idee, cele, założenia? Praca pomimo wielu definicji, nie przestała być wciąż tą samą i jedyną wartością, która poświadcza nasz status społeczny, ale także i prestiż. W końcu wykonywany zawód przestał być tylko i wyłącznie pewnym zabezpieczeniem finansowym, czy egzystencjalnym. Pełnione obowiązki obecnie zaczęły wybiegać poza biurka, komputery i budynki. Zmienił się system organizacji pracy tych większych, jak i tych mniejszych przedsiębiorstw i firm. Jaki jest klucz do sukcesu każdego biznesu? W jaki sposób wykonywać pracę, aby przynosiła dla nas korzyści nie tylko finansowe? Komu należy zaufać i jak bardzo wierzyć w tradycyjne schematy zarządzania? „Pracować inaczej” autorstwa Frederica Laloux’a to praktyczny podręcznik, z dokładną, rzeczową, a zarazem ambitną analizą innowacyjnego systemu zarządzania kapitałem ludzkim. Chcecie dowiedzieć się więcej? Zapraszam do lektury. 

Frederic Laloux to rozpoznawalna twarz nie tylko sceny innowacji i rozwoju nowych technologii w dziedzinie zarządzania, ale także były polityk oraz sekretarz stanu w rządzie federalnym Leterme Belgii. Od lat związany z firmą McKinsey and Company, aktywny doradca, coach, ale także moderator wspierający rozwój korporacji. Ponadto posiada dyplom Centrum Szkoleniowego Coachingu, posługuje się biegle pięcioma językami obcymi, a na co dzień jest oddanym mężem i ojcem dla dwójki swoich dzieci. Niejednokrotnie uczestniczył i był naocznym świadkiem zachodzących zmian w systemie organizacji, które stanowiły niegdyś podwalinę rozwoju ekonomiczno – gospodarczego. Swoje obserwacje, spostrzeżenia i cenne wskazówki dotyczące zachodzących reform, postanowił wyszczególnić właśnie w książce „Pracować inaczej”. Na przykładzie instytucji codziennego użytku każdego społeczeństwa – przeprowadził dogłębną analizę takich placówek jak: szpitale, szkoły, korporacje, małe przedsiębiorstwa, agencje pozarządowe oraz organizacje non-profit. 

Na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń – autor analizy pochylił się nad trudnym tematem współczesnej świadomości zarządzania, który dotyczy innowacyjnej organizacji zasobami ludzkimi. Przybliża on czytelnikowi początkowo historyczny zarys raczkujących predyspozycji człowieka, które w miarę upływu czasu, przerodziły się niepowtarzalny, ale także i zaskakujący model organizacji intelektem. Jak do tego doszło, że ludzie wykonujący daną pracę, rozpoczęli działać poza ramą wyznaczonych horyzontów? Dlaczego umiejętność człowieka właśnie teraz, zaczęła kształtować się w konkretny obraz zarządzania tym, co mamy w głowach? Niewątpliwie Frederic Laloux przełamuje dawne założenia, a ponadto udowadnia i pokazuje w jaki sposób zmienić sposób zarządzania z przestarzałego na ten, który jest zgodny z „duchem czasu”. Co więcej, odnajdziecie w książce szereg technik zarządzania, różnorodność poziomów organizacji, pytań i odpowiedzi, które pozwolą Wam zmienić nie tylko strukturę firmy, ale także i swoje podejście do stosunku pracy.

Wraz ze zmianą ludzkiej świadomości i świata, który jest napędzany przez wiele procesów – należy zastanowić się, w jaki sposób zmienić wydajność i hierarchię instytucji. Szpitale, szkoły, urzędy – czy współcześnie kojarzymy je z przyjemną atmosferą i możliwością bezproblemowego załatwienia powierzonej sprawy? Raczej nie. Pora zatem na zmiany, rewolucje, które powinny dotknąć nie tylko olbrzymie korporacje, ale także i te mniejsze, bardziej rodzinne firmy, które przecież także służą realizacji jednostek i aktywności społecznej. Nie bójmy się zmienić modelu zarządzania, odważmy się na pierwszy krok ku rozwojowi kapitału – „Pracować inaczej” to idealny podręcznik dla każdego doświadczonego czy początkującego przedsiębiorcy. Gorąco zachęcam do lektury, bo to właśnie w niej odnajdziecie nie tylko wskazówki, ale także liczne wykresy, diagramy, ilustracje, które pozwolą Wam uzupełnić brakującą wiedzę lub nauczyć się nowoczesnej sztuki organizacji.

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy:

logo emka