Większość przybliżanych przeze mnie książkowych tytułów jest z gatunku literatury beletrystycznej. Znajduje się ich na moich regałach zdecydowanie najwięcej. Dzisiaj jednak chciałabym zwrócić Waszą uwagę na inny rodzaj literatury – literaturę popularnonaukową. Przyznajcie się, kiedy sięgnęliście ostatni raz po coś z tej kategorii?

Zapewne w szkole lub na studiach. A może to właśnie literatura popularnonaukowa jest czymś, co lubicie najbardziej? W moim przypadku wygląda to tak, że kiedy czytam kilka lub kilkanaście lekkich książek, mój mózg potrzebuje czegoś ambitniejszego, a wtedy literatura popularnonaukowa to prawdziwa gratka!

Książki popularnonaukowe – co to takiego?

Zanim przejdę do tego, dlaczego warto na swojej półce mieć książki popularnonaukowe, warto sobie przypomnieć, jakie tytuły będą tutaj zakwalifikowane. W powieściach, kryminałach, czy thrillerach mamy fikcyjnych bohaterów, wykreowaną przez autora akcję, która ma intrygować, zastanawiać i budzić emocje. W książkach popularnonaukowych tego nie ma. Wszystkie przewijające się na ich kartkach osoby, zdarzenia i zjawiska są prawdziwe. Celem powstania książek popularnonaukowych nie jest dostarczenie rozrywki, a wiedzy, rzetelnych danych z różnych dziedzin naukowych. Ponieważ literatura tego typu jest mniej powszechna, można odnieść wrażenie, że jej nie ma, dopóki nie szukamy konkretnego tytułu. Jednak przeglądając dokładnie strony księgarni internetowych jak https://www.poczytaj.pl/k/ksiazki-nauki-scisle-i-przyrodnicze-popularnonaukowa, można znaleźć wiele interesujących pozycji.

Samorozwój w wolnym czasie

Człowiek jest istotą, która mając zaspokojone podstawowe potrzeby, poszukuje czegoś nowego. W pewnym momencie dochodzimy do tego, że chcemy zadbać o samorozwój. Nie bez powodu różnego rodzaju kursy i szkolenia cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Na część z nich uczęszczają osoby, które chcą podnieść swoje kwalifikacje i konkurencyjność. Jednak wśród uczestników są też ci, którzy kształcenie traktują w kategorii wartości autotelicznej. Już samo to, że poszerzają swoją wiedzę, jest dla nich ważne, wpływa na ich samopoczucie, a czasem i samoocenę.

Kiedy dochodzimy do momentu, w którym chcemy zdobywać wiadomości dla samych siebie, nie musimy się wcale nigdzie zapisywać. Wystarczy sięgnąć po książki popularnonaukowe, które będą przekazywały rzetelne informacje i fakty z konkretnej dziedziny. Możemy sięgnąć po książkę medyczną, dotyczącą wynalazków, astronomii, botaniki. Wszystko zależy od tego, jaka dziedzina byłaby dla nas najbardziej interesująca. Osobiście uwielbiam tytuły, gdzie znajduję mnóstwo ciekawostek, o których nie miałam pojęcia. Dzięki temu lektura staje się bardziej wciągająca i wartościowa. Jeśli do tego jest elegancka oprawa, a wewnątrz są piękne ilustracje, sięgnięcie po taką książkę to czysta przyjemność. Poza tym już samo to, że stoi pięknie wydana na regale, może wprawić w dobry nastrój.